نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۷ جمعه ۷ ارديبهشت | Friday 27 Apr 2018 | اِجُّمعَة ١١ شعبان ١٤٣٩
پربیننده‌ترین:
پربیننده‌ترین
تیتر خبرها
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 120 | ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۹ تير
کد خبر: ۱۳۲۷۸
مهرداد تقی‌زاده:

تعریف ۱۵۳ استراتژی بخش حمل و نقل

معاون حمل‌و‌نقل وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: از زمان تشکیل معاونت حمل‌و‌نقل در بدنه وزارت راه و شهرسازی ۱۵۳ استراتژی اصلی برای بخش حمل‌و‌نقل تعریف شده که ۹۴ مورد آن تاکنون مغفول مانده و هیچ توجهی به آن نشده است.  مهرداد تقی‌زاده معاون حمل‌و‌نقل وزیر راه و شهرسازی در نشست با مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها در تشریح وظایف معاونت حمل‌و‌نقل در این حوزه اعلام کرد: قطعا هیچ‌گونه موازی‌کاری در فعالیت‌ها و اقدامات این معاونت با سایر بخش‌های وزارتخانه وجود نداشته و کارهای مهمی در دست انجام داریم. به همین دلیل انتظار داریم تا تمامی ادارات کل راه و شهرسازی و ادارات کل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان‌ها در حوزه مربوطه، خود را متولی فعالیت‌ها دانسته و در مسیر سیاست‌های اعلام شده از طرف این معاونت (که در راستای سیاست‌های کلان وزارتخانه است) گام بردارند.

 

تقی‌زاده در ادامه با تأکید براینکه اکثر فعالیت‌ها در حوزه معاونت حمل‌و‌نقل چند وجهی بوده و   فرامدی است گفت: به طور مثال وقتی گزارش عملکرد حمل‌و‌نقل (سالانه یا در طول نوروز و. . .) ارائه می‌شود، معمولا می‌گوییم که هر مد حمل‌و‌نقلی چه عملکردی داشته و در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته چگونه بوده، اما امسال ما علاوه بر این گزارش، عملکرد مدها را با یکدیگر مقایسه کرده و برای آن تحلیل استخراج کردیم. مثلا گفتیم که در نوروز امسال شاهد کاهش مسافران در بخش حمل‌و‌نقل اتوبوسی و عدم افزایش در بخش ریلی و در مقابل افزایش مسافران در بخش هوایی و افزایش در بخش سفر با خودرو شخصی بودیم، این مسئله از سویی مثبت و از سویی دیگر تأثیرات منفی خواهد داشت.

 

به گفته وی افزایش تمایل مسافرین نسبت به استفاده از حمل‌و‌نقل هوایی امری مثبت و خوب به شمار می‌رود زیرا هواپیما یک وسیله حمل‌و‌نقل عمومی است، اما در مقابل، تمایل مردم به سوی استفاده از خودرو شخصی، بسیار منفی و خطرناک بوده و بخش حمل‌و‌نقل برون‌شهری ما را به سوی خودرو محوری سوق می‌دهد. این یعنی ترافیک بیشتر، مصرف سوخت بیشتر و آلودگی هوای بیشتر و ایمنی کمتر و این به معنای دور شدن از هدف است. پس ما هرچه سریعتر باید این جهت حرکتی را به هم بزنیم. این مقام مسئول در ادامه با تأکید براینکه با افزایش ترافیک در شهرهای مقصد، آلاینده‌ها و مشکلات ناشی از آن نیز افزایش پیدا می‌کند گفت: هم‌اکنون در بسیاری از کشورهای دنیا همانند ما، متولی حمل‌و‌نقل برون‌شهری وزارت راه و همچنین حمل‌و‌نقل درون‌شهری شهرداری‌ها هستند که همواره با یکدیگر در ارتباط بوده و مشکلات را در تعامل با هم برطرف می‌سازند. معاون حمل‌و‌نقل وزیر راه و شهرسازی در این‌باره اضافه کرد: در حقیقت ما نباید نسبت به مشکلات ایجاد شده در سایر حوزه‌ها بی‌تفاوت باشیم چرا که این دو بخش درون شهری و برون شهری به نحو جدایی‌ناپذیری در راستای یکدیگر عمل می‌کنند.

 

تقی‌زاده در ادامه سخنان خود با اشاره به چگونگی و چرایی بررسی علل کاهش تمایلات مسافرین در استفاده از حمل‌و‌نقل عمومی در کشور اعلام کرد: ما باید به ریشه‌یابی این مسئله بپردازیم، قطعاً می‌توانیم بگوییم که بخشی از این مشکل در رابطه با قیمت سوخت است زیرا در حال حاضر سوبسیدی که به سوخت خودروهای ما در کشور تعلق می‌گیرد از سوبسید پرداختی به سیستم حمل‌و‌نقل عمومی بالاتر است به همین دلیل طبیعی است که افراد تمایل بیشتری به سفر با وسیله شخصی خود دارند تا ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی. وی ناکارآمدی سیستم حمل‌و‌نقل عمومی برون شهری را یکی دیگر از مشکلات موجود در این حوزه دانست و گفت: این سیستم‌ها از لحاظ مشتری مداری و جلب رضایت مردم در سطح بالایی قرار ندارند. تأخیرهای زیاد، عدم پاسخگوئی مناسب و ایرادات بسیار دیگر منجر به کاهش انگیزه استفاده از حمل‌و‌نقل عمومی برون شهری می‌گردد. عامل دیگر «ضعف سیستم‌های حمل‌و‌نقل همگانی درون شهری» است که منجر به افزایش سفرهای برون شهری با خودرو شخصی می‌گردد. متأسفانه شرایط فعلی در کشور ما به گونه‌ای است که اگر با خودرو شخصی سفر نکنید، در رفت و آمد با سیستم حمل‌و‌نقل عمومی در شهرهای مقصد دچار برخی مشکلات می‌شوید در نتیجه  ناکارامدی این سیستم در شهرها اثرگذار بوده و انگیزه مردم را در استفاده از آن کاهش می‌دهد.

 

تقی‌زاده در ادامه تغییر نگرش را بخش دیگری از وظایف معاونت حمل‌و‌نقل اعلام کرد و افزود: بسیاری از مشکلات فعلی ما ناشی از تفاوت نگرش مدیران با نگرش‌های جهانی است، به طور مثال آلودگی هوا مشکلی است که به اعتقاد من بسیار ساده‌تر از آنچه که تصور می‌شود و همچنین بدون اختصاص بودجه اضافی در کشور طی ۴ الی ۵ سال قابل رفع است، این درحالی است که بسیاری از مدیران تصور می‌کنند این مشکل و یا مشکلات مشابه در حوزه حمل‌و‌نقلی کشور با هزینه بسیار زیادی حل می‌شود. این مقام مسئول تحلیل‌های کلان داخلی و بین‌المللی در زمینه حمل‌و‌نقل را بخش دیگری از وظایف معاونت حمل‌و‌نقل اعلام کرد و افزود: همان‌طور که همه می‌دانیم بحث ترانزیت از ابعاد امنیتی، درآمدزایی و ارتقای اهمیت و نقش کشور در منطقه بسیار حائز اهمیت است، ما در معاونت حمل‌و‌نقل گروهی را جهت بررسی و تحلیل اتفاقات مربوط به این حوزه (در منطقه و کشورهای همسایه) ایجاد کرده و جلساتی را به طور منظم در این‌ رابطه برگزار می‌کنیم.

 

تقی‌زاده در ادامه سخنان خود با اشاره به اقدامات انجام شده این معاونت در حوزه‌های مسافری، باری، حمل  و نقلی و ایمنی اعلام کرد: وزارت راه و شهرسازی با وجود تمام قدمتی که دارد، تاکنون استراتژی‌های اصلی خود در بخش حمل‌و‌نقل را مشخص نکرده است ولی ما در مدت زمان تشکیل این معاونت تعداد ۱۵۳ استراتژی را برا این بخش تعریف کردیم که از این موارد تنها ۳۰ مورد آن عملیاتی شده، ۲۹ مورد توجه شده ولی نتجه مطلوبی به همراه نداشت و ۹۴ مورد باقی‌مانده به طور کامل مغفول مانده بود.

 

این مقام مسئول در حوزه اقدامات انجام شده از سوی این معاونت در بخش مربوط به حوزه مسافری و باری به طور مشترک اعلام کرد: تکمیل طرح جامع حمل‌و‌نقل، حل اختلاف نظرات معاونت‌های وزارت راه و شهرسازی در حوزه حمل‌و‌نقلی، تغییر نگرش‌ها، تغییر و بررسی برخی طرح‌های مهم حمل‌و‌نقلی و مطالعات زیست‌محیطی نمونه‌ای از این موارد به شمار می‌رود. وی همچنین در ادامه اقداماتی نظیر تلاش جهت تغییر روند از خودرو محوری به سمت ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی در حوزه برون‌شهری و درون‌شهری، ارتقای سطح خدمات حمل  و نقل در شقوق مختلف حمل‌و‌نقلی و هماهنگی طرح‌های فرادست و سایر طرح‌ها با تمامی سیاست‌ها و خط مشی موجود را در دستور کار معاونت حمل‌و‌نقل برشمرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی