نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۷ خرداد | Monday 17 Jun 2019 | اِلأِثنين ١٣ شوال ١٤٤٠
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 127 | ۱۳۹۶ دوشنبه ۶ شهريور
کد خبر: ۱۴۳۵۲

مصطفی سلیمی تا زمان صدور حکم نجفی سرپرست شهرداری تهران شد

حمل‌و‌نقل| وقتی روز چهارشنبه ۱ شهریورماه هئیت‌رئیسه شورای شهر تهران در حال ارسال مدارک نجفی به وزارت کشور بود و عبدالرضا رحمانی فضلی مدارک او را دریافت و به مراجع ذی‌صلاح ارسال کرد شاید دو طرف فکرش را هم نمی‌کردند که تکیه‌زدن نجفی بر صندلی محمدباقر قالیباف که ۱۲ سال شهردار تهران بوده، در این حد پرحاشیه باشد.


بعد از آن روز، فعالان سیاسی و کاربران شبکه‌های اجتماعی سیل پیام‌های تبریک را به نجفی از سوی چهره‌های مختلف دیدند و به قدری همه اعضای شورای شهر تهران و دیگر فعالان سیاسی از تکیه‌زدن نجفی به صندلی ریاست شهرداری تهران مطمئن بودند که بسیاری از آنها گمان می‌کردند محمدعلی نجفی از یکشنبه ۵ شهریورماه کار خود را شروع می‌کند و وارد دفتر ریاست شهرداری می‌شود. حتی زهرا نژادبهرام نیز در گفت‌وگویی بیان کرد مسئولان وزارت کشور قول دادند تا روز چهارشنبه حکم نجفی برای شهرداری تهران را تأیید کنند.

 


حتی صبح یکشنبه، نجفی با تلفن همراه محسن هاشمی که ریاست جلسه شورای شهر را بر عهده داشت، تماس گرفت و اعلام کرد اتفاقات خوبی در راه است و به گفته هاشمی حتی نجفی بیان کرده بود «حکم سلیمی را به عنوان سرپرست شهردار نزنید.» اما این موضوع، تازه ابتدای سریال دنباله‌دار تکذیب و تأیید صادر شدن حکم شهرداری محمدعلی نجفی بود. یک ساعت بعد از این تماس تلفنی که جزئیات آن به رسانه‌ها درز کرد، خبر تکذیب صادر شدن حکم محمدعلی نجفی در فضای مجازی پخش شد و بعد هم جنبه رسمی به خود گرفت. تا جایی که در جلسه شورای شهر، موضوع انتخاب سرپرست برای شهرداری تهران خارج از نوبت در دستور کار قرار گرفت و به رأی گذاشته شد.

 

در نهایت، در جلسه علنی شورای شهر تهران، با توجه به اینکه هنوز حکم محمدعلی نجفی به عنوان شهردار تهران از سوی وزیر کشور صادر نشده بود، اعضای شورا مصطفی سلیمی را با ۲۰ رأی موافق و یک رأی سفید به عنوان سرپرست شهرداری تهران انتخاب کردند. سلیمی در حالی سرپرست شهرداری تهران شده که در دوره محمدباقر قالیباف شهردار مناطق ۶ و ۲۱ تهران بوده است و یکی از گزینه‌های اصلی شهرداری تهران هم به حساب می‌آمده و حالا تا زمان صدور حکم نجفی سرپرست شهرداری تهران را بر عهده دارد. حکمی که بسیاری از چهره‌های سیاسی و کاربران فضای مجازی منتظر صدور آن هستند.

 


نجفی ۶۶ ساله به علت سابقه‌ای که در فضای سیاسی کشور دارد، جزءِ چهره‌های تأییدشده فعالان سیاسی است. اما و اگرها برای صدور این حکم در رسانه‌ها هم زیاد بود. حسن رسولی در یکی از کانال‌های تلگرامی اصولگرا، وقتی صحبت از تأیید نشدن حکم نجفی شد، نوشت: «طبق اطلاعاتی که در اختیار دارم، حکم شهردار جدید تهران فقط به دلیل کارهای اداری به تعویق افتاده است و اخبار منتشرشده در این حیطه شایعه است و هیچ پایه و اساسی ندارد.» رسولی همچنین در پیام دیگری نوشت رحمانی‌ فضلی امروز یا فردا حکم نجفی را برای شهرداری امضا خواهد کرد، اما در مقابل، محسن هاشمی، نگاهی بلندمدت به تأیید حکم نجفی داشت و در گفت‌وگویی با ایسنا بیان کرد «۱۰ تا ۲۰ روز به صورت قانونی می‌توانیم پیگیر این موضوع باشیم.» با اینکه طبق مصوبه قانونی، وزارت کشور این اختیار را دارد که حکم شهردار منتخب شورای شهر را تأیید یا رد کند، این موضوع در پایتخت سابقه نداشته و محال به نظر می‌رسد؛ مگر اینکه برخی از مقامات و مراجع با ریاست شخصی خاص در شهرداری تهران مشکل داشته باشند که نهادی پرقدرت و تأثیرگذار شناخته می‌شود.

 


اما این موضوع را هم زهرا نژادبهرام، نقض می‌کند. او در گفت‌وگویی با یکی از سایت‌های خبری با بیان اینکه مخالفتی از سوی مراجع و مقامات با حضور محمدعلی نجفی در شهرداری تهران صورت نگرفته، بیان کرد ما منتظریم وزارت کشور هرچه سریع‌تر حکم نجفی را برای شهرداری آینده تهران تأیید کند. سهم‌خواهی برخی از نهادها و افراد نیز از شهرداری تهران از دیگر موضوعات مطرح‌شده برای تعلل در تأیید حکم ورود نجفی به شهرداری تهران است.

 

با وجود این، رحمانی فضلی در گفت‌وگویی به این نظریه دیگر نیز خاتمه داد و بیان کرد «درباره این مسائل چیزی نشنیده‌ام. درباره حکم هم هروقت نتیجه استعلام به ما برسد، ما در خدمتیم». در این میان، در دولت دوازدهم هم زمزمه‌هایی درباره حضور او در دولت به گوش می‌رسید، اما با درخواست برخی فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و اعضای شورای شهر، او برای نامزدی پست شهرداری تهران معرفی شد و با همکاری دیگر اصلاح‌طلبان موفق شد شهردار پایتخت شود. اما انگار، هنوز هم فشارها و اعمال نفوذها برای نپذیرفتن محمدعلی نجفی در سمت‌های رسمی وجود دارد که حکم ریاست آن برای شهرداری تأیید نمی‌شود.
شاید چنین اعمال سلیقه‌هایی باعث شده است نهادهای تأییدکننده حکم حضور نجفی در شهرداری تهران، در فشار قرار بگیرند و آن را تأیید نکنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی