نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۱ خرداد | Thursday 21 Jun 2018 | اِلخَميس ٧ شوال ١٤٣٩
پربیننده‌ترین:
پربیننده‌ترین
تیتر خبرها
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 129 | ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۰ شهريور
کد خبر: ۱۴۵۳۱

مدیریت جدید تهران و مواجهه با انبوهی از مشکلات

   جعفر ربیعی ا

 

مردم تهران در اردیبهشت‌ماه سال جاری در کنار انتخاب رئیس‌جمهور، افرادی را برای حضور در شورای اسلامی تهران برگزیدند که به طور واضح منتقد وضع کنونی شهر بودند. به جز فهرست پیروز انتخابات شهر تهران، اصلاح‌طلبان و تفاوت فکری با مدیریت شهری وقت شهر تهران، بسیاری از افراد این فهرست منتقد جدی عملکرد و روش‌های مدیریتی محمدباقر قالیباف و تیم مدیریتی او در مدیریت دوازده‌ساله او در شهر تهران بودند. رأی مردم تهران به انتخاب کامل یک فهرست، بی‌هیچ تردیدی نشان‌دهنده توقع مردم تهران برای تغییر در برنامه‌های مدیریت شهری تهران است.

 

البته، حتما مردم خدمات قالیباف و همکاران او را در شهر تهران دیده‌اند  و منصفانه نیست اگر همه عملکرد او را به دیده بد بنگریم، اما آنچه از رأی مردم تهران به وضوح برمی‌آید، نارضایتی نسبی آنها از عملکرد مدیریت شهری قبلی تهران، اعم از شورا و شهرداری است.
اکنون، شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش با ترکیبی کاملا متفاوت از دوره قبل مستقر می‌شود. مهندس محسن هاشمی که از مدیران خوشنام و خوش‌سابقه قبلی تهران است و بسیاری از مردم او را یادگار اندیشه پدر دوراندیش و بزرگوار و البته اندیشه خود او می‌دانند، ریاست شورای شهر را بر عهده گرفت و کلید تهران به دکتر محمدعلی نجفی، از مدیران باسابقه کشور در رده‌های بالای مدیریتی، از جمله وزارت و معاونت رئیس‌جمهور، سپرده شده است که کارنامه خوبی در مناصب قبلی از خود بر جای گذاشته است.

 

از قضا، شهردار جدید تهران سابقه عضویت در شورای شهر را نیز در کارنامه خود دارد. امروز، مدیریت شهر تهران در هر حوزه‌ای با انبوهی از مشکلات و نارسایی‌ها در تهران رو‌برو است. هم حوزه شهری، اعم از شهرسازی، حمل‌ونقل، مالی و اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، خدمات‌ شهری و هم در ستاد شهرداری و هم در شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه شهرداری با فهرست بلندبالایی از مشکلات و معضلات درشت و ریز مواجه است. بزرگ‌ترین مشکل کمبود منابع مالی و بدهی‌های هنگفت شهرداری به مردم و پیمانکاران، سیستم بانکی و... است که به سختی کار می‌افزاید.

 

خوشبختانه در همین مدت کوتاه تصدی کار به دست شورا و شهردار جدید، اقدامات مثبتی صورت پذیرفته است که می‌توان تأثیرات و تبعات آن را با امید نگریست. برگزاری منظم جلسات شورای شهر، علنی اعلام شدن و پخش مستقیم همه جلسات شورا، مشارکت کامل همه اعضای شورا در جلسات کمیسیون‌ها و جلسه اصلی، موضع‌گیری‌های منطقی رئیس شورا درباره مشکلات شهری، و از همه مهم‌تر، انتخاب شهردار با تفکر و دوراندیشی به دور از اقدامات هیجانی و با رأی قریب‌به‌اتفاق از جمله این اقدامات مثبت است. دکتر نجفی به عنوان شهردار تهران نیز در همین مدت کوتاه با اقدامات خود همچون روابط شهرداری با دولت، انتخاب مدیرانی توانمند برای تیم مدیریتی شهرداری، اعلام برنامه‌های مبارزه با فساد در بدنه شهرداری و ادای سوگند برای اولین‌بار در تاریخ شهرداری تهران مهم‌ترین بارقه‌های امید را در دل مردم زنده کرد.

 

در خاتمه، ضمن آرزوی توفیق برای شهردار تهران و اعضای محترم شورای شهر و تیم مدیریتی تهران از خدمت بی‌منت به مردم تهران، پیشنهاد می‌کنم در مراجعه با انبوه مشکلات شهر اصل مدیریتی پایدار، اهم و مهم را پاس بدارند.  وقت و امکانات ما محدود است و مشکلات بسیار، همه این مشکلات به یک اندازه اهمیت ندارد. عقل و علم حکم می‌کند، مشکلات و عواملی را که تعداد آن کم نیست،شناسایی کنیم و حل آنها را در وجهه همت خود قرار دهیم. شاید در نگاه اول، پرداختن به همه مشکلات درشت و ریز مطلوب و جامعه‌پسند به نظر برسد، ولی موجب هدررفت امکانات محدود و حل نشدن مشکلات اصلی خواهد شد. یقین دارم مدیریت شهری تهران این اصل را همواره مدنظر خواهد داشت. اگر در پایان دوره چهارساله مدیریت شهری تهران، حل چند مشکل اصلی شهر نظیر حمل‌ونقل کارآمد عمومی را در کارنامه خود ثبت کند، به یقین عملکرد دفاع‌پذیری از خود به یادگار گذاشته است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی