نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۴۰۱ سه شنبه ۷ تير | Tuesday 28 Jun 2022 | اِثَّلاثا ٢٨ ذو القعده ١٤٤٣
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
تین نیوز
کیوسک
شماره: 143 | ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۷ آذر
کد خبر: ۱۵۸۰۴
حسن رباطی

نگاه ما «محله‌محوری» است

سال‌ها است خبرنگاری نتوانسته با معاون امور مناطق شهرداری تهران به گفتگو بنشیند و آنها کمترین رابطه را با اهالی رسانه داشتند. «حسن رباطی» که چند ماهی است معاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران شده است، نگاهش در این زمینه با گذشتگان متفاوت است. با او گفتگوی کوتاهی درباره مشکلات محلات ترتیب داده‌ایم که می‌خوانید؛

 

 در تهران به‌جز چند منطقه اصلی که درآمدهای بالایی برای شهرداری دارند، محلاتی وجود دارد که از یک روستا کم‌برخوردارتر است. برای ارتقای خدمات شهری در این محلات چه برنامه‌هایی دارید؟
 مطلع هستید که شهرداری تهران در ۲۲ منطقه، ۱۲۳ ناحیه و بیش از ۳۵۰ محله زیرمجموعه‌اش، خدمات لازم را بر اساس مدیریت شهری ارائه می‌کند؛ سرلوحه  کار و برنامه‌های مدیریت شهری «محله‌محوری» است و ارائه برنامه برای چهار سال آینده از پایین به بالا طراحی شده است؛ یعنی سهم سرانه‌ای که آن محله نیاز دارد، دیده و نیازسنجی شود و با همراهی و تشریک‌مساعی ذی‌نفعان محله -شامل شورایاری‌ها و افرادی که در آن محله ساکن هستند- به سرانجام برسد.

 


در برنامه چهارساله‌مان (از سال۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰) توجهی خارج از پروژه‌های فرا‌منطقه‌ای در این زمینه وجود دارد که بحث‌های کلی در زمینه حمل‌ونقل شهری، مترو، بهبودی ناوگان اتوبوسرانی و موارد این‌چنینی و نیز پارک‌های فرامنطقه‌ای را شامل می‌شود؛ این را هدف‌گذاری کرده‌ایم که نیازسنجی کنیم و گام‌هایمان جهت کاهش فاصله‌های بین شمال- جنوب باشد به‌طوری‌که بتوانیم به یک استاندارد قابل‌قبول برسیم.
البته در تفکیک مناطق شهری، منظور من این نیست که همه منطقه یک، شمال محسوب می‌شود چراکه هر محله‌ای به‌طور جداگانه قابل ‌بحث و تحلیل است و از طرفی میان خود شهروندان در این منطقه، تفاوتی فاحش وجود دارد.

 

 

برخی محلات تهران -مانند منطقه ۲ یا ۵- بدل به منبع اصلی کسب درآمد شهری شده‌اند، درحالی‌که گفته می‌شود اگر تمام پروانه‌هایی که در این مناطق صادر شده، ساخته شود، امکان تردد و زندگی در آنها وجود ندارد...
 حتماً از ۲ بخشنامه‌ای که شهردار تهران در آغاز به کار مدیریت شهری جدید صادر کرد، آگاه هستید؟

 


بله اما بیشتر این پروانه‌ها در گذشته صادر شده و امکان لغو آنها فراهم نیست؟
این جزو حقوق مکتسبه است و موارد کاهش و جابه‌جایی حقوق مکتسبه، پروسه خاص حقوقی و قضائی خود را دارد. این دوره مدیریت شهرداری پذیرفت که گام اول را در خصوص ساماندهی ساخت‌وسازها از خودش شروع کند ضمن آنکه تدریجی هم وارد این ماجرا نشد و درآن‌واحد و با قاطعیت این رویه را به پایان رساند. بنابراین ما در گام نخست این شریان را کاملاً بستیم و حالا  باید بیاییم نسبت به پروانه‌هایی که صادرشده، راستی‌آزمایی انجام بدهیم. درواقع شهردار، این مأموریت را به معاونت شهرسازی و مناطق ۲۲گانه داده که حتماً بازبینی انجام شود. مطمئن باشید مسیری که شهرداری خواهد پیمود بر اساس ارائه خدمت به مردم است. این‌طور نیست که ما بخواهیم بارگذاری انجام بدهیم و قسمتی از پارک و شریان تنفسی شهر تهران را بفروشیم چون می‌خواهیم یک بزرگراه فرا منطقه‌ای را احداث کنیم. هر چیزی یک توازن واقعی می‌خواهد. یعنی همه‌چیز در کنار هم، باید منطقی و اصولی باشد. تصور من این است که سرلوحه فعالیت مدیریت فعلی شهرداری تهران، برنامه‌محوری با رویکرد کارشناسی دقیق محله‌ای است.

 

 

برخی پروژه‌های محلی، سال‌هاست که بلاتکلیف‌اند. برای به اتمام رساندن آنها برنامه‌ای دارید؟
بله! به‌طور مثال در خیابان پیروزی که یکی از شریان‌های غربی- شرقی تهران است حدفاصل میدان شهدا به سمت میدان بسیج بعضی از پلاک‌ها عقب‌نشینی نداشتند. این مربوط به شهرداری منطقه ۱۳ می‌شد و با تشریک‌مساعی معاون شهرسازی شهرداری تهران، جلسات کارشناسی‌اش انجام شده است و باور داریم که این پروژه‌ها، قدم‌به‌قدم تکمیل می‌شوند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی