نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۴۰۱ سه شنبه ۷ تير | Tuesday 28 Jun 2022 | اِثَّلاثا ٢٨ ذو القعده ١٤٤٣
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
تین نیوز
کیوسک
شماره: 143 | ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۷ آذر
کد خبر: ۱۵۸۵۳

چرا حمل‌ونقل عمومی

ثمر فاطمی |
 

با مهاجرت هرروزه بیشتر مردم به مناطق شهری، استفاده از وسایل نقلیه شخصی روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند و درنتیجه آن، فشار زیادی بر زیرساخت‌های محلی وارد می‌شود. این موضوع باعث افزایش تراکم ترافیک، آلودگی هوای بیشتر، احتمال وقوع حوادث با وسایل نقلیه و افزایش تنش بین مردم می‌شود. بیایید یک‌لحظه شهرهای بزرگ دنیا را بدون حمل‌ونقل عمومی تصور کنیم. لندن، پاریس، نیویورک، پکن و… بدون حمل‌ونقل عمومی به چه وضعی دچار می‌شدند؟ مردم برای رفتن به محل کارشان، مدرسه یا دیدن خانواده و دوستانشان چه می‌کردند؟ اگر تنها وسیله نقلیه انتخابی مردم، ماشین شخصی باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟

 

هرج‌ومرج یک شهر بدون حمل‌ونقل عمومی فاجعه‌ای برای هر شهر خواهد بود. حمل‌ونقل عمومی برای رفاه شهر و شهروندان اهمیت بسیار بالا و نقش مهمی در پایداری شهرها دارد. شبکه‌های حمل‌ونقل مؤثر که حمل‌ونقل عمومی را در برمی‌گیرند، کمک می‌کند تا اثرات کربن در سراسر شهر کاهش پیدا کند و دسترسی در شهرها را آسان کند. اما تنها حضور حمل‌ونقل عمومی (تعداد اتوبوس‌ها، قطارها و …) تصویر لازم حمل‌ونقل عمومی را کامل نمی‌کند. پنج اصل پایداری حمل‌ونقل شهری دسترسی، توان مالی، حمل‌ونقل جامعه، برنامه‌ریزی استفاده از زمین و برنامه‌ریزی همگام با محیط‌زیست است. روزانه‌ میلیون‌ها سفر شهری در شهرهای بزرگ اتفاق می‌افتد.

 


نقش مهم دولت در تشویق مردم به استفاده از حمل‌ونقل عمومی
دولت‌ها هم نقش مهمی در گسترش و بهینه‌سازی حمل‌ونقل عمومی بازی می‌کنند. آنها با راهکارهایشان می‌توانند مردم را به استفاده هرچه بیشتر از حمل‌ونقل عمومی تشویق کنند.
یکی از مهم‌ترین مسائلی که دولت‌ها باید در سیستم حمل‌ونقل عمومی در نظر بگیرند، دسترسی آن است. افراد دارای معلولیت فیزیکی باید بتوانند به‌راحتی مردم دیگر از حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند. نکته دیگر این است که افراد در وسایل حمل‌ونقل عمومی باید احساس امنیت داشته باشند. دولت‌ها باید به‌طور جدی در حفظ امنیت وسایل حمل‌ونقل عمومی تلاش کنند. این امنیت می‌تواند در حوزه فردی یا حتی تصادفات و خرابی این وسایل باشد.

 

همچنین دولت‌ها باید با ایجاد برنامه زمانی منظم در حمل‌ونقل عمومی استفاده از آن را برای مردم بهتر و راحت‌تر کنند. وجود برنامه منظم در حرکت قطارها، متروها، اتوبوس‌ها به مردم اجازه می‌دهد بر اساس برنامه‌ریزی منظم‌تری این وسایل حمل‌ونقل را قابل‌اعتمادتر ببینند؛ البته در کنار این دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی در نقاط مختلف شهر، می‌تواند در سهولت استفاده از حمل‌ونقل عمومی نقش مهمی را ایفا کند. کسی که قرار است برای رسیدن به یکی از این وسایل حمل‌ونقل عمومی مسیر زیاد یا سختی را طی کند، ممکن است قید استفاده از آن را به‌طور کامل زده و استفاده از وسایل حمل‌ونقل شخصی یا خصوصی (آژانس-تاکسی) را ترجیح دهد. شهروندان باید بتوانند با استفاده از حمل‌ونقل عمومی در بیشتر ساعات شبانه‌روز، به‌راحتی به تمام نقاط شهر دسترسی پیدا کنند. در کنار تمام اینها ایجاد بسته‌های تشویقی برای استفاده از حمل‌ونقل عمومی می‌تواند در ترغیب مردم به استفاده از آنها بسیار مهم باشد. کاهش هزینه‌ استفاده از حمل‌ونقل عمومی در ساعت‌های پیک روز یا وجود کارت‌های تخفیف برای کسانی که استفاده بیشتری از حمل‌ونقل عمومی دارند، می‌تواند میل مردم به استفاده از آن را تا حد زیادی افزایش دهد.

 

از خودمان شروع کنیم
در کنار نقش دولت‌ها، خود مردم هم نقش مهمی در استفاده از حمل‌ونقل عمومی دارند. باید از خودمان شروع کنیم. ممکن است که استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌اندازه استفاده از خودروی شخصی خوشایند نباشد اما راه خوبی برای سفرهای شهری و لذت بردن از مسیر است. استفاده از آن به شهروندان اجازه می‌دهد در مسیرهایشان به‌جای اتلاف وقت، بدون استرس و احساس خستگی مسیرشان را طی کنند و حتی به آنها فرصت می‌دهد در طول مسیر و در حین استراحت، کتاب بخوانند، موسیقی گوش دهند یا حتی چشم‌هایشان را روی هم گذاشته و استراحت کنند.

 

یکی دیگر از مزایای استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی کمک به سلامت فردی مردم است. شهروندان برای رسیدن به ایستگاه‌های مترو یا اتوبوس باید مسیری را پیاده‌روی کنند و همین به افزایش فعالیت‌های فیزیکی آنها کمک می‌کند. البته نباید از نقش وسایل حمل‌ونقل عمومی در کاهش آلودگی هوا که در سلامتی شهروندان اهمیت بالایی دارد، غافل شد. مردم باید بپذیرند که استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی به نفع خودشان است و خود آنها هم در جهت استفاده هرچه بیشتر از آن گام بردارند و گاهی سختی‌های استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی را به جان بخرند.

 


اتوبوس و مترو قطعاً وسایل حمل‌ونقل امن‌تری نسبت به ماشین شخصی هستند. فضاهای حمل‌ونقل عمومی امنیت بیشتری دارند. البته نباید از این نکته هم غافل شد که مردم هم دلایلی برای استفاده نکردن از حمل‌ونقل عمومی دارند. مهم‌ترین تجربه‌های منفی مردم در استفاده از حمل‌ونقل عمومی، تأخیرها، انتظار طولانی در ایستگاه‌ها و ناتوانی در سوار شدن به دلیل حجم زیاد مسافران، نبود جدول زمانی دقیق و همچنین دور بودن افراد از ایستگاه‌های وسایل حمل‌ونقل عمومی است که باز هم وظیفه دولت‌ها است که برای رفع این مشکلات و سهولت در استفاده از وسایل نقلیه عمومی و تشویق مردم به استفاده از آن اقدام کنند.

 

مزاياي استفاده از حملونقل عمومي براي شهر و شهروندان

به کاهش ترافيک کمک ميکند.

به مردم کمک ميکند تا حس همکاري و معاشرت در آنها تشويق شود.

به کاهش انتشار گازهاي گلخانهاي کمک ميکند.

افرادي که با وسايل حملونقل عمومي با هم سفر ميکنند، نسبت به هم احساس اتصال دارند.

زمان زيادي براي مردم ايجاد ميشود تا با افراد و فرهنگها و شخصيتهاي مختلف آشنا شوند.

مردم را به داشتن شيوه سالم زندگي تشويق ميکند.

فرصت آشنايي با افراد جديد را به مردم ميدهد.

تلفات و جراحات ناشي از تصادفها را کاهش ميدهد.

اجازه استراحت به افراد ميدهد.

حملونقل عمومي براي افراد با درآمد پايين و سنين مختلف قابل استفاده است.

در هزينهها صرفهجويي ميشود.

استفاده از حملونقل عمومي تنشها را کمتر ميکند و از اتلاف وقت مردم در ترافيک يا هدر کردن وقت براي پارک ماشين جلوگيري ميکند.

بهبود سلامت فردي

استفاده از حملونقل عمومي ارزانتر از داشتن ماشين و هزينه تعميرات آن است.

کاهش نياز به سوختهاي فسيلي و از بين بردن منابع طبيعي

نياز به ساخت پارکينگهاي وسيع اتومبيل در زمينهاي باارزش را کاهش ميدهد و ميتوان از آن فضاها استفادههاي بهتري کرد.

جابهجايي در نقاط مختلف شهري سريعتر اتفاق ميافتد.

وابستگي به منابع نفتي را کاهش ميدهد.

برنامهريزي جابهجايي در شهر را راحتتر ميکند.

کاهش آلودگي هوا و کاهش جابهجاييها درنتيجه کاهش ترافيک

به شهر کمک ميکند تا جايي بهتر براي زندگي باشد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی