نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۸ سه شنبه ۳ ارديبهشت | Tuesday 23 Apr 2019 | اِثَّلاثا ١٧ شعبان ١٤٤٠
پربیننده‌ترین:
شماره: 185 | ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۴ آبان
کد خبر: ۱۹۴۹۱
سعید رسولی

ورود ۷.۵ میلیارد دلار به بخش ریلی

۷.۵ میلیارد دلار اعتبار مصوب از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید با مرتفع شدن مشکلات اجرایی و نظر مساعد مدیران سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت به کمک بخش ریلی می‌آید. سعید رسولی، عضو هیئت مدیره راه‌آهن کشور با بیان این مطلب در دیدار با ساسان کاظمی‌نژاد، مدیر بخش حمل‌ونقل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: کارگروهی مشترک میان راه‌آهن و سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت برای شناسایی ظرفیت‌های مختلف در حوزه ریلی برای بهره‌مندی از ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید ایجاد می‌شود.

 

او که همراه با مدیر بخش حمل‌ونقل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت از قسمت‌های مختلف ایستگاه راه‌آهن تهران و مسیر حومه‌ای تهران - کرج و ایستگاه راه‌آهن کرج دیدار داشت، ادامه داد: این موضوع در نشست حاشیه‌ای این بازدید مطرح شد و راهکارهای عملیاتی شدن بهره‌گیری از ظرفیت‌های ماده ۱۲ رفع موانع تولید در همه شقوق توسعه ریلی اعم از زیربنا و شبکه و ناوگان و غیره موردبحث و بررسی قرار گرفت. رسولی، ماده ۱۲ را شکل توسعه‌یافته بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۳ عنوان و تشریح کرد: در ماده ۱۲ به کلیه دستگاه‌های اجرایی اجازه داده تا از سرمایه‌گذاری در اقداماتی که موجب هر نوع صرفه‌جویی انرژی و افزایش بهره‌وری شود، حمایت و از محل قرارداد اصل سود سرمایه‌گذاری را به سرمایه‌گذار بازگردانند.

 

به گفته رسولی، راه‌آهن جزء اولین دستگاه‌های کشور است که ظرفیت ماده ۱۲ را به‌خوبی شناخته و در روزهای اول تصویب آن در سال ۹۳ با کار کارشناسی و تشکیل جلسات بسیار مفصل در سطوح مختلف موفق به أخذ مصوبه ۵/۷ میلیارد دلاری از محل این قانون از شورای اقتصاد شد. رسولی با بیان اینکه موضوع صرفه‌جویی سوخت در مصوبه سال۹۳ شورای اقتصاد به‌عنوان موضوع اصلی در توسعه حمل‌ونقل ریلی مطرح‌ شده است، گفت: در این بازدید مقرر شد در سه حوزه زیرساخت و زیربنا، ناوگان (باری – مسافری) و کشش از این ظرفیت استفاده شود. عضو هیئت مدیره راه‌آهن مخاطب ماده ۱۲ را بخش خصوصی و تعاونی دانست و افزود: این قانون به نفع بخش غیردولتی است و مورد استقبال این بخش قرارگرفته است.

 

وی با یادآوری اینکه درگذشته بروز برخی اشکالات در مسیر اجرای این قانون موجب ایجاد تردید در برخی فعالان بخش خصوصی شد، اضافه کرد: امضا و عملیاتی شدن سه قرارداد، مقدمه‌ای برای استفاده از ظرفیت ۵/۷ میلیارد دلاری مصوبه شورای اقتصاد است و این امر موجب امیدواری مجدد بخش خصوصی برای استفاده از این قانون شده است.

 

او با اشاره به اینکه به دنبال این سفر، مدیر حمل‌ونقل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت دستور کار جدیدی برای همکاران محترم خودشان مبنی بر بررسی ظرفیت‌های مختلف موجود در استفاده از صرفه‌جویی حاصل از حمل‌ونقل ریلی تعریف کردند و برای انجام این مهم مقرر شد کارشناسان و متخصصان شرکت راه‌آهن و انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی در قالب کارگروهی کارشناسی همکاری و مشارکت کنند، اضافه کرد: بر این اساس میزان صرفه‌جویی سوختی که با انتقال بار و مسافر به ریل یا اصلاح تقاطع‌های شبکه ریلی با جاده و هر اقدام دیگر که موجب کاهش مصرف سوخت و اتلاف انرژی شود، برای برخورداری از مزایای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید شناسایی خواهد شد. رسولی با یادآوری اینکه این مطالعات قبلا البته نه به‌صورت جامع در راه‌آهن صورت گرفته، گفت: اگر از منظر سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت این بررسی صورت گیرد، کار جدید و ارزشمندی خواهد بود که می‌تواند در آینده دستور کار دولت قرار گیرد.

 

سعید رسولی با اشاره به دیدار ساسان کاظمی‌نژاد، مدیر بهینه‌سازی مصرف سوخت در بخش حمل‌ونقل از ایستگاه راه‌آهن تهران و اقدامات انجام‌شده در محور حومه‌ای تهران- کرج و ایستگاه کرج، گفت: پیشنهادات مدیر بهینه‌سازی مصرف سوخت در بخش حمل‌ونقل بسیار امیدوارکننده و مبین افق‌های جدیدی در حمل‌ونقل ریلی است.


حمایت سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت از ۳ محور ریلی
ساسان کاظمی‌نژاد، مدیر بخش حمل‌ونقل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت هم با تأکید بر اقدامات مؤثر راه‌آهن برای استفاده عموم، به‌ویژه قشر محروم از خدمات ریلی گفت: راه‌آهن با احداث خطوط زیرسطحی علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف سوخت و کوتاه کردن مسیر به حرکت روان ترافیک جاده‌ای و شهری کمک کرده است. او با اشاره به اهمیت ویژه حمل‌ونقل ریلی کشور، گفت: این اهمیت موجب شده تا از ۲۰ میلیارد دلار پروژه‌های صنعت نفت، ۷.۵ میلیارد دلار آن به پروژه‌های بخش ریلی اختصاص داده شود.

 

کاظمی‌نژاد با اشاره به اینکه سه محور توسعه زیرساخت، تهیه نیروی محرکه و کشش و توسعه ناوگان باری و مسافری مورد توجه و حمایت سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت قرار دارد، افزود: از راه‌آهن انتظار داریم از ظرفیت‌های بزرگ ماده ۱۲ قانون توسعه نهایت استفاده را کند. مدیر بهینه‌سازی مصرف سوخت در بخش حمل‌ونقل ضمن دعوت از سرمایه‌گذاران برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های ماده۱۲ قانون توسعه در بخش ریلی، گفت: این امر موجب خواهد شد برای دریافت امکانات بیشتر به دنبال مصوبات تازه در شورای اقتصاد باشیم. کاظمی‌نژاد با بیان اینکه علاوه بر ظرفیت ۷.۵ میلیارد دلاری ماده ۱۲ قانون توسعه ، ظرفیت‌های دیگری نیز در این قانون برای توسعه بخش ریلی وجود دارد، افزود: در تازه‌ترین اقدام در این زمینه، علاوه بر مصوبات قبلی، یکشنبه گذشته خرید ۵۰ واگن را در این چارچوب مصوب کردیم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی