نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ مرداد | Tuesday 20 Aug 2019 | اِثَّلاثا ١٨ ذو الحجه ١٤٤٠
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 202 | ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۰ اسفند
کد خبر: ۲۰۴۳۴
رئیس هیئت‌مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها:

رانندگان اولین مطالبه‌گران ایمنی راه‌ها هستند

رئیس هیئت‌مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها عنوان کرد: «برخی گمان می‌کنند رانندگان حرفه‌ای متهمان سوانح هستند درحالی‌که آنها کم‌ترین قصوری در بروز سوانح ندارند و اولین مطالبه‌گر ایمنی راه‌ها هستند.»

 


جشنواره رانندگان حرفه‌ای برتر ایمنی با همراهی خانه حمل‌ونقل جاده‌ای و سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری در راستای برنامه‌های فرهنگی و تلاش برای کاهش سوانح رانندگی و آسیب‌های اجتماعی در کشور و توسعه و ترویج رفتارهای صحیح ترافیکی با حضور مسئولان لشکری و کشوری برگزار شد.
در این مراسم ضمن تجلیل از ده راننده برتر، رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره با اشاره به برگزاری دوسالانه این جشنواره گفت: «امید که با برگزاری این جشنواره هم‌پیمانی خود را در ایمنی راه‌ها بیشتر کنیم.»

 


محمد بخارایی با اشاره به برگزاری این جشنواره در استان‌های خوزستان، خراسان جنوبی و رضوی؛ آذربایجان، کرمان و کرمان‌جنوبی، افزود: «برگزاری این جشنواره در تهران به دلیل هم‌زمانی با برگزاری جشنواره کشوری بود.»
او ابزار داشت: «با برگزاری این جشنواره سازمان دهیاری و شهرداری‌های کشور نیز جشنواره رانندگان برتر شهری را برگزار کردند.»
بخارایی به‌صرف ده‌ها ساعت به‌منظور انتخاب رانندگان برتر در سطح کشور اشاره داشت و گفت: «در این فرآیند ده راننده برتر انتخاب شدند که در این جشنواره معرفی و تجلیل می‌شوند.»

 


به گفته او؛ این جشنواره‌ها سرمایه‌های علمی و فرهنگی محسوب می‌شوند که در آن کار رانندگان در سراسر کشور دیده می‌شود.
بخارایی به دو هدف برگزاری جشنواره پرداخت و گفت: «تجلیل از خدمات شبانه‌روزی و طاقت‌فرسای رانندگان حرفه‌ای و ترویج ایمنی راه‌ها از طریق رانندگان که زندگی خود را وقف مردم کرده‌اند از جمله این اهداف هستند.»

 


بر اساس گفته او؛ برخی گمان می‌کنند رانندگان حرفه‌ای متهمان سوانح هستند درحالی‌که اینان کم‌ترین قصوری در بروز سوانح ندارند و اولین مطالبه‌گر ایمنی راه‌ها هستند از همین‌رو امید است که رعایت ایمنی تسری پیدا کند. او به برگزاری جشنواره صوتی و تصویری نیز پرداخت و افزود: «در این راه همواره پلیس راهور و ناجا همدوش و هم‌پیمان جمعیت ایمنی راه‌ها بوده‌اند.»در این بخش از برنامه تعدادی از رانندگان ناوگان عمومی مسائل و دغدغه‌های خود را  مطرح کردند و خواستار تدوین مقام ارزشیابی در این حوزه شدند. همچنین انتظارات و خواسته‌های  خود را در جهت بهبود وضعیت کاری و ایمنی خود بیان کردند.

 

نیروی‌انسانی در صف مقدم است
معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری ‌و حمل‌ونقل جاده‌ای ضمن قدردانی از رانندگان برتر، گفت: «موضوع جشنواره بحث ایمنی است و ظرفیت‌سازی در این بخش بسیار مهم است.»
مهران قربانی با اشاره به این نکته که داشته‌های ما در بحث ایمنی با استفاده از نیروی‌انسانی بهتر به نتیجه می‌رسد، افزود: «نیروی‌انسانی در صف مقدم و رانندگان پیشانی این صف مقدم هستند که دارای نقش ویژه و حساسی هستند.» به گفته او، همین‌که سازمان بهداشت جهانی پنج مقوله را برای ایمنی مطرح می‌کند و ایمنی را در رأس آن قرار می‌دهد نشان از این واقعیت دارد که ایمنی باید سرلوحه کار نیروی انسانی قرار بگیرد.

 


او افزود: «وقتی یک سانحه بررسی می‌شود باید بسیاری از مؤلفه‌ها را در آن در نظر گرفت تا به دلایل واقعی در سوانح اشراف پیدا کرد.»
قربانی گفت: «دریایی‌ها قبول کرده‌اند که در یک زمان بد، یک مکان بد، شرایط بد برای یک کشتی به وجود می‌آید که احتمال وقوع سانحه‌ دریایی را افزایش می‌دهد. منِ انسانی که از دانایی و زیرکی برخوردار هستم باید کاری کنم که مانع از بروز سوانح شوم.»
او ادامه داد: «راننده به‌عنوان یک انسان زیرک می‌تواند با رعایت ایمنی از بروز سوانح جلوگیری کند. در سازمان راهداری سعی شده تا با همراهی یکدیگر وضعیت ایمنی راه‌های کشور را بهبود بخشیم.»

 


معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری‌ و حمل‌ونقل جاده‌ای خاطرنشان کرد: «عواملی که در سازمان راهداری حمل‌ونقل را رصد می‌کنند تلاش دارند تا به یک نگاه راهبردی و بین‌المللی برای دست‌یابی به حمل‌ونقل ایمن برسند و مدلی داخلی‌سازی شده را ارائه کنند.»
قربانی خاطرنشان کرد: «حرکت رو به رشد در همه جهان وجود داشته و ایران نیز گریزی از آن ندارد. ما همه از اعضای خانواده ایران هستیم.»

 

۱.۲ میلیون نفر تلفات سوانح رانندگی در جهان
معاون عمران و حمل‌ونقل وزیر کشور نیز در جشنواره ایمنی رانندگان حرفه‌ای گفت: «متأسفانه همه‌ساله نزدیک به ۱.۲ میلیون نفر در سوانح ترافیکی جان خود را از دست می‌دهند.»
مهدی جمالی‌نژاد با اشاره به معلول‌شدن ۵۰ میلیون نفر در جهان در سوانح ترافیکی، اظهار داشت: «متأسفانه طبق آمار بیش‌تر سوانح ترافیکی مربوط به کشورهای درحال‌توسعه است.»

 


او به آمار ۴۰ درصدی تلفات ترافیکی در ایران پرداخت و افزود: «در ۹ ماهه نخست سال بر اساس آمار تلفات در دو بخش درون و برون‌شهری، سوانح با عدد بزرگی نمایش داده ‌شده است. این آمار در این مدت ۸/۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.»
جمالی‌نژاد به این نکته نیز پرداخت که قرار بود این آمار سیر نزولی داشته باشد که چنین نشد.
او با بیان اینکه اگر هواپیمایی سقوط کند سروصدای زیادی ایجاد می‌کند، گفت: «متأسفانه کم‌تر کسی نسبت به مرگ خاموش سوانح ترافیکی حساسیتی در این حد از خود نشان می‌دهد. اگر کسی جان خود را در سوانح ترافیکی از دست بدهد همه دستگاه‌ها مقصر هستند.»

 


جمالی‌نژاد یادآور شد: «به گفته شهردار وین، ایران‌ شهرهای بسیار زیبایی دارد به‌گونه‌ای که به شهرهای زیبای دنیا تنه می‌زنند اما یک اشکال اساسی در آنها وجود دارد و آن‌هم مشکل فرهنگ ترافیک است. ما در ایران زیرساخت‌های ترافیک کم نداریم اما در بخش فرهنگ ترافیکی ضعف بسیار است. متأسفانه فرهنگ ترافیک در ایران کمرنگ است.»
معاون عمران و حمل‌ونقل وزیر کشور، خاطرنشان کرد: «باید با فرهنگ‌سازی بیش‌تر مردم را به سمت فرهنگ حمل‌ونقل سبز و پاک سوق دهیم.»
جمالی‌نژاد تأکید کرد: «فرهنگ‌سازی بسیار ارزشمند است؛ اما نباید تمام‌کارها را به دوش دولت بیندازیم.»


همچنین عبدالهاشم حسن‌نیا، معاون وزیر راه‌وشهرسازی و رئیس سازمان راهداری‌ و حمل‌ونقل جاده‌ای نیز در پایان این مراسم از اعلام آمادگی این سازمان برای برگزاری جلسات مداوم و منظم برای ایجاد و افزایش ایمنی در راه‌ها خبر داد.
سرهنگ عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی راهور ناجا نیز پیشنهاد کرد که پلیس راهور ناجا هم در حکمی از رانندگان برتر این جشنواره با عنوان سفیران فرهنگ ترافیک تقدیر کند. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی