نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد | Sunday 9 Aug 2020 | اِلأَحَّد ١٩ ذو الحجه ١٤٤١
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 207 | ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۳ ارديبهشت
کد خبر: ۲۰۶۳۹

مسئله اجتماعی صندوق بازنشستگی هما

حمید غوابش- دبیر سابق انجمن شرکت‌های هواپیمایی|

 

صندوق بازنشستگی هما یک سابقه تاریخی دارد که به پیش از انقلاب برمی‌گردد، یعنی زمانی که اساسنامه شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» استقلال بیشتری را برای این صندوق در نظر گرفته بود و محدودیت‌های امروزی را نداشت. شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» در آن زمان وضعیت خوبی ازلحاظ اقتصادی داشت و به‌صورت درآمد-هزینه‌ای اداره می‌شد؛ اما در سال‌های اخیر بسیاری از شرایط تغییر کرد؛ از همین رو ایران‌ایر دیگر نمی‌توانست اقداماتی که در آن برهه خاص پاسخگو بود را امروز نیز به کار بگیرد و به شکل گذشته خود را اداره کند.

همین تغییر شرایط باعث شد که امروز صندوق بازنشستگی هما یکی از مراکز هزینه‌ای قابل‌توجه برای این شرکت باشد. باید به این موضوع دقت و تأکید کرد که دیگر هواپیمایی هما به‌مانند گذشته از پروازهایش درآمد ندارد. این صندوق امروزه بار سنگینی روی دوش هما گذاشته است. 

 

اما اینکه چرا صندوقی که در راستای درآمدزایی تأسیس شد امروز به صندوقی هزینه‌ای برای این شرکت تبدیل شده است باید پاسخ بدهم که عوامل بسیار زیادی در این موضوع دخالت داشت که مهم‌ترین آن تغییر قوانین حاکم بر ایران‌ایر بود.
به‌هرحال در یک مقطعی دولت، تصمیم گرفت یک قانون را به همه شرکت‌های دولتی، صرف‌نظر از ماهیت و رسالت کاریشان تعمیم دهد بنابراین این مسئله باعث شد نحوه مدیریت در این ایرلاین تغییر کند و از سوی دیگر تغییرات، قانون استقلال هواپیمایی جمهوری اسلامی را کمرنگ کرد.


البته در این میان شرایط اقتصادی کشور و بعدها تحریم، بر رویه ایران‌ایر تأثیر گذاشت تا اینکه امروز شاهد شرایط فعلی هواپیمایی حامل پرچم ایران، هستیم.
درهرصورت ایران‌ایر باید بتواند ساختار خودش را به‌گونه‌ای اصلاح کند که به نیروی انسانی لطمه نزد و از سوی دیگر آن دانش و تخصصی که طی سال‌های متمادی در ایران‌ایر شکل گرفته از بین نرود.


به‌طورکلی ایران‌ایر درحال‌حاضر شرایط تأمین مالی این صندوق را ندارد بنابراین این موضوع دیگر به یک مسئله اجتماعی تبدیل شده و دولت باید به این مسئله ورود پیدا کند ضمن اینکه این شرکت یک شرکت دولتی است به همین جهت لازم است که این صندوق به یکی از دو صندوق بزرگ بازنشستگی کشور ملحق شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی