نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۸ تير | Wednesday 8 Jul 2020 | اِلأَربِعا ١٧ ذو القعده ١٤٤١
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 210 | ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۰ خرداد
کد خبر: ۲۰۷۴۳
سعید رسولی تشریح کرد

۲۰۰۰میلیارد تومان اعتبار برای تولید داخلی واگن

هفتمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل ریلی صنایع تجهیزات و خدمات هم‌زمان با ششمین کنفرانس بین‌المللی پیشرفت اخیر در مهندسی راه‌آهن افتتاح شد که هم‌زمان ۳ تفاهم‌نامه و قرارداد تأمین منابع مالی و تولید ناوگان حمل‌ونقل ریلی کشور به امضا رسید.


سعید رسولی، معاون وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: در پی تشدید تحریم‌های ظالمانه، برگزاری نمایشگاه در حوزه حمل‌ونقل ریلی نشان‌دهنده عزم خانواده راه‌آهن برای عبور از این بحران است‌. او همچنین بیان کرد که در عمل تصمیم داریم که تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم از همین رو سال جاری سال حمل‌ونقل ریلی است.

 

مدیرعامل شرکت راه‌آهن با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۸ به رونق تولید داخلی گفت: خانواده راه‌آهن از ابتدای سال اقدامات ارزشمندی را رقم‌زده است. رسولی اعلام کرد که عملیات اجرای تولید واگن‌ها در کشور شروع شده و به زودی تولید و وارد ناوگان می‌شود. او با اشاره به این‌که ایام تحریم می‌گذرد، گفت: کار تلاش و پیشرفت در ایران ادامه خواهد داشت و شرکت‌ها و کشورهای که در توسعه ایرانی مشارکت دارند تقدیر و تشکر می‌کنم.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی شرایط فعلی شرایط جنگی با رویکرد اقتصادی تشبیه کرد و گفت: برای سال ۹۸ نوید اتفاقات خوبی را می‌بینیم. رسولی افزود: ما نه در شعار بلکه در عمل، تحریم‌های موجود را به فرصت تبدیل می‌کنیم و سال ۹۸ سال فرصت‌ها برای حمل‌ونقل ریلی خواهد بود. معاون وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۸ با عنوان سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری بیان داشت: این شعار باهدف توسعه توان اقتصادی و کسب‌وکار نام‌گذاری شده است. که از روزهای ابتدایی سال جاری اقدامات ارزشمندی در حوزه حمل‌ونقل ریلی رقم خورد. وی در ادامه یادآور شد به‌عنوان‌مثال می‌توان به استفاده از تبصره ۱۸ و اخذ قرارداد به ارزش ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای تولید انواع واگن با توان داخلی اشاره کرد، که بانک‌های عامل نیز آمادگی خود را برای عاملیت در این پروژه اعلام کرده‌اند و به زودی شاهد شروع تولید این محصولات در کارخانه‌های داخلی خواهیم‌شد.

 

رسولی با بیان اینکه کار، تلاش، سازندگی و پیشرفت در جمهوری اسلامی ادامه دارد و خواهد داشت تصریح کرد: از شرکت‌های خارجی که در جریان توسعه و سازندگی ایران مشارکت داشته‌اند تشکر می‌کنم. مدیرعامل راه‌آهن خاطرنشان کرد: امروز در حالی هفتمین نمایشگاه حمل‌ونقل ریلی آغاز می‌شود که سومین دوره از آخرین پیشرفت‌های حوزه حمل‌ونقل ریلی از سوی دانشگاه راه‌آهن علم و صنعت ارائه می‌شود. معاون وزیر راه‌وشهرسازی با بیان اینکه شرایط امروز شرایط جنگ با رویکرد اقتصادی است گفت: دشمنان نظام همچنان درس نگرفته‌اند اما مجدد ثابت خواهیم کرد با اراده‌ای که امروز در نظام برای توسعه حمل‌ونقل ریلی ایجاد شده در سال ۹۸ به این توسعه دست خواهیم یافت.

 

رسولی به تشریح قراردادهایی که در جریان این نمایشگاه منعقد خواهد شد گفت: از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، به منظور بازگشت اصل و سود سرمایه‌گذاری در هر حوزه‌ای که باعث بهره‌وری و کاهش آلایندگی می‌شود، اقداماتی انجام شده که بر اساس آن، در حمل و نقل ریلی نیز قراردادی با شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت امضا خواهیم کرد تا از محل این ماده قانونی، ۲۲ قرارداد سرمایه‌گذاری در بخش ریلی را اجرایی کنیم. او همچنین گفت‌:ظرفیت مالی این قرارداد، ۹۰۰ میلیارد تومان است که به سرمایه‌گذاران از محل ماده ۱۲ این قانون، بازگشت داده می‌شود. رسولی افزود: همچنین از لوکوموتیو مپ ۲۴ بازدید و از تولید قطعه مرکزی سوزن رونمایی خواهد شد.

 

رسولی گفت: تولید ریل ملی به مرحله عمل رسیده است؛ همچنین دو سیستم سیگنالینگ داخلی در کشور تولید شده که با عملیاتی شدن آن، ایران در فهرست ۸ کشور دارای تولید فناوری سیگنالینگ در صنعت حمل و نقل ریلی قرار گرفته است.


معاون وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به مسئولیت‌های هفتمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل ریلی بیان داشت: این نمایشگاه علاوه بر برخورداری از مزیت‌های عام، یک پیام بارز دارد که آن حضور و عزم و اراده تولیدکنندگان در خانواده راه‌آهن برای ارتقا جایگاه خود است. لازم به ذکر است که هم‌زمان با هفتمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل ریلی و ششمین کنفرانس بین‌المللی پیشرفته‌ای اخیر در مهندسی راه‌آهن ۳ تفاهم‌نامه و قرارداد تأمین منابع مالی و تولید ناوگان حمل‌ونقل ریلی کشور به امضا رسید.

 

همچنین تفاهم‌نامه تأمین مالی خرید واگن باری از محل منابع مالی بازار سرمایه توسط شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن و شرکت راه‌آهن حمل‌ونقل به امضا رسید. در این تفاهم‌نامه طرفین توافق کردند در زمینه تأمین منابع مالی و ارائه خدمات مشاوره برای نوسازی و بهسازی ناوگان ریلی از محل منابع مالی بازار سرمایه همکاری لازم را به عمل آورند. این قرارداد توسط سید محسن فاضلیان مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن و عبادالله فروزش مدیرعامل شرکت راه‌آهن حمل‌ونقل به امضا رسید.

 

از دیگر رخدادهای این نمایشگاه این بود که هم‌زمان با این نمایشگاه قرارداد پرداخت یارانه صرفه‌جویی سوخت برای طرح توسعه حمل‌ونقل بار و مسافر بین راه‌آهن و شرکت ریل پرداز سیر به امضا رسید که مقرر است از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت به استناد ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید طرفین بتوانند برای تولید ۵۰ دستگاه واگن باری لبه‌بلند با استفاده از ظرفیت‌های داخلی با یکدیگر همکاری کنند. این قرارداد توسط سعید رسولی مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و فرهنگ طلوعی مدیرعامل شرکت ریل پرداز سیر به امضا رسید. در سومین قراردادی که هم‌زمان با هفتمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل ریلی به امضا رسید مقرر شد از محل یارانه صرفه‌جویی سوخت برای طرح توسعه حمل‌ونقل ریلی به استناد ماده ۱۲ رفع موانع تولید بین شرکت راه‌آهن و شرکت توکاریل به امضا رسید.

 

لازم به ذکر است که در این قرارداد طرفین موافقت کردند برای خرید ۲۰۹ دستگاه واگن لبه‌بلند شش محوره از طریق تولید داخل با یکدیگر همکاری کنند. این قرارداد توسط سعید رسولی مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و محسن سعید بخش مدیرعامل شرکت توکاریل به امضا رسید.
گفتنی است که هفتمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل ریلی و ششمین کنفرانس بین‌المللی پیشرفت‌های اخیر در مهندسی راه‌آهن روزهای ۱۹ تا ۲۲ خردادماه سال جاری با حضور تمام دست‌اندرکاران حمل‌ونقل ریلی کشور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی