نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۹ يکشنبه ۹ آذر | Sunday 29 Nov 2020 | اِلأَحَّد ١٣ ربيع الثاني ١٤٤٢
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 222 | ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۱ شهريور
کد خبر: ۲۱۲۱۴

هفته دولت، فصل کارنامه است نه افتتاحیه

سید حسن موسوی‌نژاد- کارشناس حمل‌ونقل|

نحوه اجرای مراسم هفته دولت از سوی دولت این سؤال را به ذهن متبادر می‌کند که چرا هفته دولت به سمتی پیش می‌رود که در آن پروژه‌ها افتتاح می‌شوند؟ هفته دولت به هفته افتتاح پروژه‌ها تبدیل‌ شده است. درحالی‌که این هفته باید هفته شفاف‌سازی و ارائه گزارش‌های آماری و کارشناسانه باشد.
تنزل مراسم و هفته دولت در کشور به‌قدری است که افتتاح موارد کم‌اهمیتی مانند، دیوار و... دست‌مایه خوراک طنز شبکه‌های اجتماعی می‌شود و به جایگاه واقعی این هفته در کشور آسیب وارد می‌شود.


به همین دلیل می‌طلبد که دولت در این هفته به جای اینکه پروژه‌های نیمه‌کاره، کم‌اهمیت و تکراری را کلید بزند و افتتاح کند، در این موسم باید خود را در بوته آزمایش مردم قرار دهد.


دولت در این هفته باید از گزارش‌های آماری دقیقی را از روند اجرایی حوزه‌های مختلف تهیه و در دسترس مردم قرار دهد تا مردم پاسخ سؤالات خود را خلال آنها بیایند. این رفتار افتتاح گونه دولت که همواره در این هفته دولت تشدید می‌شود، مشابه‌دادن یک شکلات به مردم است که طعم شیرین آن زود فراموش می‌شود و دوباره سؤالات عمومی از دولت رونمایان می‌شود.

 

دولت در این هفته باید روند افتتاح پروژه‌ها را تعطیل کند چراکه در شرایط فعلی که بودجه‌های عمرانی به حداقل رسیده‌اند و پروژه‌های قابل‌افتتاحی وجود ندارد، باید دولت از این رویکرد دست بردارد.‌ موضوع افتتاح پروژه‌ها به بیمار اپیدمی در فضاهای اقتصادی و سیاسی کشور تبدیل‌شده و گاهی دیده‌شده که مسئولان در پی مقاصد تبلیغاتی از این فضا بهره‌های فراوانی برده‌اند. کما اینکه این‌گونه رفتارهای سیاسی از سوی برخی نمایندگان مجلس دیده شده و آنها برای تبلیغات در حوزه خود، به افتتاح پروژه‌هایی مبادت می‌ورزند که با پول دولت اجرا خواهند شد.

 

اگر دولت رفتارهای افتتاحی خود در هفته موسوم به خود را قطع کند یا کاهش دهد، استفاده از فضاهای این‌گونه برای تبلیغات هم از بین می‌رود. دولت باید رفتاری مقابل آنچه تاکنون داشته، داشته باشد و اعلام کند که امسال دیگر نمی‌خواهم پروژه‌ای افتتاح کنم و می‌خواهم گزارش عملکرد یک‌ساله روند پروژه‌ها و مشکلات آن را به مردم بدهم.  اینکه مشکلات کشور و مزایای اقتصادی کشور کجا هستند و معایب چگونه رفع می‌شوند یا این‌که برای دستیابی به اقتصادی بالنده از مزایای اقتصادی کشور تاکنون چگونه استفاده کرده و در آینده چه خواهد کرد؟

 

مردم به‌جای اینکه به تماشای افتتاح پروژه‌ها بروند، دوست دارند پاسخ سؤالاتشان را از دولت بگیرند، فارغ از اینکه پاسخ‌ها برایشان قانع‌کننده باشد یا نباشد.  پیشنهاد می‌کنم که دولت در هفته دولت به‌جای افتتاح پروژه‌های ناقص، پروژه‌های تکراری، یا پروژه‌های که حتی ارز هزینه‌کرد مراسم افتتاحیه را ندارد، تبدیل کند به گزارش یک‌ساله و حتما در این زمینه حرف برای گفتن وجود دارد. دولت پروژه‌ها را باید در کارنامه خود تعریف کند، نه اینکه پروژه‌ها مجالی شوند برای عکس گرفتن مسئولان و کارهای تبلیغاتی. اگر توسعه در کشور اتفاق بیافتد بیش از این‌که به پروژه عمرانی داشته باشیم، نیازمند رشد و توسعه ملی هستیم. 


مثلا انتخابات برای شورای عالی برگزارکردن، اهمیت بیشتری نسبت به یک افتتاح سرویس بهداشتی عمومی دارد. مثل این نمونه که افزایش خوانندگان روزنامه به افزایش خوانندگان کتاب ارجحیت دارد. اگر دولت در گزارش آماری خود اعلام کند که طی یک سال گذشته آمار اشتغال چقدر بالا رفته است، بسیار مهم‌تر از اعلام افتتاح پروژه‌ها است. چرا که افتتاحیه می‌تواند صوری باشد اما آمار رسمی است.

 

دولت می‌تواند در هفته دولت گزارشی از نحوه مدیریت تورم و رشد نقدینگی در کشور ارائه کند و دستاوردهای خود را در یک سال به رخ مرم بکشد. بهبود شرایط ترافیکی درون‌شهری و برون‌شهری، موضوع دیگری است که دولت می‌تواند در گزارش سالانه خود از آن یاد کند و مردم در جریان مدیریت ترافیکی خود قرار دهد. گزارش فعالیت‌های دولت در مدیریت ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه درج گزارش آماری مدیریت ارزی و بازار ارز نیز می‌تواند یکی دیگر از بندهای کارنامه دولت در هفته دولت باشد. در این کارنامه می‌توان گزارشی از مدیریت فضاهای سیاست داخلی و بین‌الملل نیز گنجانده شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی