نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد | Sunday 9 Aug 2020 | اِلأَحَّد ١٩ ذو الحجه ١٤٤١
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 226 | ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۵ مهر
کد خبر: ۲۱۳۸۶

شهر فرودگاهی امام در گذر تاریخ

  علیرضا منظری-کارشناس صنعت هوایی:

هفته‌نامه «حمل‌ونقل» بر آن است تا بخش‌هایی از کتاب منتشرنشده (در دست انتشار) «شهر فرودگاهی امام(ره) در گذر تاریخ» را برای معرفی این ابرپروژه هر هفته به‌صورت پاورقی منتشر کند. 


 شش ماه پس از انتصاب اعضای هیئت‌مدیره و انجام پاره‌ای از اقدامات مقدماتی وزیر راهوشهرسازی با توجه به تخصیص ردیف بودجه به شرکت شهر فرودگاهی و امکان جابه‌جایی اعتبارات مرتبط با فعالیت این شرکت از شرکت فرودگاه‌ها در اصلاحیه بودجه سال ۱۳۹۴ دستور اجرای اقدامات زیر حداکثر تا پایان مهرماه ۱۳۹۴ را  صادر کردند:


۱-  اداره امور فرودگاه امام خمینی (ره) از شرکت فرودگاه‌های کشور منتزع و به شرکت شهر فرودگاهی واگذار شود. بدیهی است ارائه خدمات کمک ناوبری و نشست‌وبرخاست موضوع تبصره بند ب ماده ۱۶۱ قانون برنامه پنجم کماکان بر عهده شرکت فرودگاه‌های کشور است که لازم است طی قراردادی عملیات مذکور به این شرکت تفویض شود.


۲-  در بودجه اصلاحی سال ۱۳۹۴ درآمدها و هزینه‌های شش‌ماهه دوم سال ۱۳۹۴ فرودگاه امام خمینی (ره) از بودجه شرکت فرودگاه‌های کشور کسر و در بودجه شرکت شهر فرودگاهی منظور شود و بودجه سال ۱۳۹۵ شرکت‌ها به‌صورت جداگانه تهیه و همراه با بودجه اصلاحی به تصویب مجامع عمومی آنها برسد.
۳-  تمامی هزینه‌های کارکنان و اداری شش‌ماهه اول سال ۱۳۹۴ شرکت شهر فرودگاهی بر عهده شرکت فرودگاه‌های کشور است و لازم است از محل اعتبارات این شرکت تأمین شود.


۴-  تمامی اراضی و املاک محدوده شهر فرودگاهی به قیمت‌های تجدید ارزیابی‌شده به‌طور رسمی به این شرکت منتقل شود تا میزان پنج هزار میلیارد ریال ارزش این املاک در شرکت فرودگاه‌های کشور در حساب سرمایه‌گذاری و در شرکت شهر فرودگاهی در حساب سرمایه ثبت گردد و ما بقی به ترتیب در حساب علی‌الحساب افزایش سرمایه و حساب بدهی افزایش سرمایه به شرکت مادر منعکس شود.
۵-  مبالغ نقدی پرداختی تا این تاریخ و تا پایان سال ۱۳۹۵ جمعا به مبلغ پنج هزار میلیارد ریال در دفاتر شرکت فرودگاه‌های کشور در حساب سرمایه‌گذاری و در دفاتر شرکت شهر فرودگاهی در حساب سرمایه منعکس شود.


۶-  از تاریخ تفکیک بودجه شرکت‌ها تمامی وظایف و اختیارات هیئت تشخیص شرکت فرودگاه‌های کشور در مورد فرودگاه امام خمینی (ره) به هیئت تشخیص منتخب مجمع عمومی شرکت شهر فرودگاهی واگذار شود. 


شرکت فرودگاه‌های کشور در اجرای دستور وزیر راه‌وشهرسازی مبنی بر تفکیک مدیریت شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) از شرکت فرودگاه‌های کشور آمادگی آن شرکت را برای انتقال با در نظر گرفتن اعمال نظارت‌های لازم و در صورت ضرورت اتخاذ تصمیمات مقتضی اعلام کرد.  بدیهی است هیچ وظیفه‌ای برای اعمال نظارت و یا اتخاذ تصمیم مقتضی برای شرکت فرودگاه‌های کشور فرض نشده است و فقط مدیرعامل آن شرکت به‌عنوان عضو مجمع عمومی شرکت شهر فرودگاهی می‌تواند در چارچوب وظایف مجمع عمومی مندرج در اساسنامه انجام‌وظیفه کند. درهرحال پس از گذشت حدود پانزده ماه از ابلاغ اساسنامه و تفکیک و انتقال وظایف و اختیارات مدیران شرکت شهر فرودگاهی به‌تدریج در چارچوب ساختار جدید به اعمال مسئولیت‌ها پرداختند.

 

ابتدا ضمن هماهنگی‌های لازم میان دو شرکت نقل‌وانتقال کارکنان و تعیین حساب‌های بانکی و تفکیک بودجه‌های دو شرکت برای باقی‌مانده سال ۱۳۹۴ انجام پذیرفت تا انتزاع اداره فرودگاه امام خمینی (ره) از شرکت فرودگاه‌ها به‌طور رسمی به وقوع پیوندد و ازآن‌پس مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی با تصویب ساختار کلی و سازمان و تشکیلات داخلی شرکت مسئولیت انجام فعالیت‌ها را عهده‌دار شود. 

پس از تشکیل و راه‌اندازی و تدوین ساختار کلی شرکت شهر فرودگاهی مدیرکل فرودگاه امام خمینی (ره) به‌عنوان یکی از اعضای هیئت‌مدیره آن شرکت منصوب شده بود که مسئولیت او مدیریت فعالیت‌های بخش فرودگاهی در چارچوب ساختار جدید شرکت بود. بدیهی است که با تغییر نظام مدیریتی فرودگاه و تشکیل هیئت‌مدیره شرکت شهر فرودگاهی ساختار کلی و تشکیلات داخلی آن نیز با تغییراتی مواجه شود.

درواقع در ساختار جدید اداره کل فرودگاه پیش‌بینی‌نشده بود و درنتیجه سمت مدیرکل در تشکیلات جدید پیش‌بینی نشد. اعمال مدیریت از طریق مدیرعامل شرکت انجام می‌پذیرفت و درواقع سمت معاونت امور فرودگاهی با وظایف محدودتری جایگزین آن شده بود. مدیرکل قبلی فرودگاه پس از یک دوران کوتاه همراه با ناسازگاری در سامانه مدیریتی جدید سرانجام در اواخر خردادماه ۱۳۹۵ از عضویت هیئت‌مدیره شرکت شهر فرودگاهی خارج شد.

 

با توجه به اینکه فعالیت‌های شرکت در شرایط جدید پیشرفت کندی را در پی داشت و ساختار کلی شرکت نیز به تصویب رسیده بود ضرورت تغییراتی در اعضای هیئت‌مدیره موردتوجه قرار گرفت و درنتیجه اوایل سال ۱۳۹۵ سه عضو جدید هیئت‌مدیره تعیین شدند که دو نفر از آنان به سمت‌های معاونت امور فرودگاهی و معاونت سرمایه‌گذاری و اقتصادی منصوب شدند و مدیرعامل شرکت نیز از طرف هیئت‌مدیره به سمت رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی انتخاب شد.


۵ـ  در اوایل اردیبهشت سال ۱۳۹۵ با هدف انتقال دانش و تجارب و آموزش تفاهم‌نامه همکاری میان شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) و فرودگاه اینچئون کشور کره جنوبی منعقد می‌شود. این فرودگاه تجارب مناسبی به‌ویژه درزمینه جابه‌جایی بار هوایی دارد زیرا در این مورد رتبه دوم و در مورد جابه‌جایی مسافر رتبه هشتم جهان را کسب کرده است.  با برنامه‌ریزی مناسب زمینه حضور و بازدید کارشناسان آن فرودگاه فراهم آورده شد تا بتوانند دیدگاه‌های مشاوره‌ای خود را تدوین و ارائه کنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی