نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۹ يکشنبه ۴ آبان | Sunday 25 Oct 2020 | اِلأَحَّد ٨ ربيع الاول ١٤٤٢
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 233 | ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۱ آذر
کد خبر: ۲۱۶۸۷

رقیب سی‌ان‌جی از میدان به در شد

جایگاه‌های سی‌ان‌جی قبل از دونرخی شدن بنزین با ۵۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کردند اما اکنون در حال رسیدن به فروش واقعی خود هستند. پیش‌ازاین به دلیل سهولت در سوخت‌گیری و ارزان‌بودن نرخ بنزین اکثر خودروهای دوگانه‌سوز کمتر تمایلی به استفاده از سوخت سی‌ان‌جی داشتند. جایگاه سی‌ان‌جی تک‌منظوره باید حداقل روزی ۲۴ هزار مترمکعب فروش داشته باشد، اما تا قبل از این مسائل فروش جایگاه سی‌ان‌جی بین ۱۳ تا ۱۴ هزار مترمکعب بود که خوشبختانه رو به افزایش گذاشته است. اردشیر دادرس، رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران سی‌ان‌جی کشور دراین‌باره، گفت: «خوشبختانه با افزایش قیمت بنزین در ۱۵ روز گذشته استفاده از گاز سی‌ان‌جی افزایش قابل‌توجهی داشته است. دو هزار و ۵۰۰ جایگاه سی‌ان‌جی فعال در کشور وجود دارد که با ظرفیت مناسب کار خود را انجام می‌دهند. در کلان‌شهرها با بسته‌های حمایتی دولت کمبود جایگاه‌های سی‌ان‌جی برطرف خواهد شد.» 
کامل‌شدن زیرساخت‌های لازم
 برای استفاده از گاز سی‌ان‌جی
دادرس گفت: «با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده پیش‌بینی می‌شود در فاز اول به ۲۵ میلیون و در فاز دوم به بالای ۳۰ میلیون مترمکعب در روز برسد. قبل از افزایش قیمت بنزین، قیمت گاز ما گران‌ترین گاز سی‌ان‌جی جهان بوده است و برای تاکسی‌ها و حمل‌ونقل عمومی در استفاده از گاز سی‌ان‌جی توجیه اقتصادی نداشت.»
طرح هوشمند‌سازی جایگاه‌ها از اول خرداد ۹۸ در هیئت‌وزیران مصوب و از اول دی‌ماه اجرایی خواهد شد. همچنین استفاده از کارت سوخت در جایگاه‌های سوخت سی‌ان‌جی در طرح هوشمندسازی گنجانده شده است. همچنین زیرساخت‌های لازم برای استفاده از گاز سی‌ان‌جی در کشور فراهم شده و جایگاه‌ها با استاندارد بالا آماده خدمات‌رسانی شبانه‌روزی در سطح کشور هستند.
جایگزینی بنزین با سی‌ان‌جی 
راهکار مدیریت مصرف سوخت در بخش حمل‌ونقل
بر اساس آمار سال ۱۳۹۷ نزدیک به ۴۶ درصد از مصرف بنزین کشور، یعنی حدود ۴۲ میلیون لیتر در روز، از نوع مصرف خدماتی است. همچنین تعداد خودروهایی که مصارف خدماتی دارند در حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه است. بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در آذرماه ۹۷، ۶۱ درصد تاکسی‌ها، ۴۰ درصد وانت‌های بنزین‌سوز و ۷۷ درصد کامیون و کامیونت‌های بنزین‌سوز می‌توانند از سوخت سی‌ان‌جی نیز استفاده کنند و دوگانه‌سوز هستند. تعداد خودروهای فعال دوگانه‌سوز در میان تاکسی‌های اینترنتی نیز معادل ۳۵ درصد برآورد می‌شود؛ بنابراین با یک حساب ساده می‌توان نشان داد در میان خودروهای بخش خدماتی که تقریبا نیمی از مصرف بنزین کشور را به خود اختصاص داده‌اند، ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار دستگاه دوگانه‌سوز نیستند که لازم است شرایط را برای دوگانه‌سوز کردن آنها فراهم کرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی