نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۴۰۰ يکشنبه ۳۰ خرداد | Sunday 20 Jun 2021 | اِلأَحَّد ١٠ ذو القعده ١٤٤٢
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 246 | ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۶ اسفند
کد خبر: ۲۲۱۴۱

پروتکل‌های پیشگیری از کرونا در گردشگری

علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی در نامه‌ای به مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ۳۱ استان، دستورالعمل دوم پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در اماکن و تأسیسات گردشگری را ابلاغ کرد.

 


در مشروح متن این نامه آمده است:
در راستای اجرای وظایف قانونی و تکالیف محوله پیرامون مدیریت و مقابله با بیماری کرونا در اماکن عمومی، موضوع ابلاغیه شماره ۱۵۶۳/۱۰۰ مورخ ۱۳۹۸/۱۲/۵ و پیرو بخشنامه‌های قبلی در خصوص لزوم انجام اقدامات لازم برای پیشگیری و کنترل از شیوع ویروس کرونا به پیوست دستورالعمل شماره ۲ با عنوان دستورالعمل جامع پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در اماکن و تأسیسات گردشگری مبین تأکید بر مقررات ابلاغی و پروتکل‌های تعطیلی و بازگشایی موزه‌ها، اماکن و تأسیسات گردشگری اقدامات بهداشتی و حفاظتی و… ارسال می‌شود.
ضروری است مراتب به نحو مقتضی به تمام تأسیسات گردشگری تحت پوشش در آن استان اطلاع‌رسانی شود.»

 


این دستورالعمل شامل شش پروتکل است و در هر پروتکل به‌صورت کامل وظایف و مأموریت‌های تأسیسات گردشگری و موزه‌ها تشریح شده است.
پروتکل تعطیلی واحدهای اقامتی در اثر شیوع کرونا
در این پروتکل به حضور نگهبان و فرد پاسخگو در زمان تعطیلی، درج اطلاعات تماس ضروری با مدیریت روی در واحد، خاموش کردن تأسیسات غیر لازم در زمان تعطیلی واحد به‌منظور جلوگیری از اتلاف انرژی، اطمینان از کارکرد دوربین مداربسته و سیستم اعلام حریق قبل از تعطیلی واحد، عملیات عمرانی، تعمیرات، سم‌پاشی، شست‌وشوی مخازن و به‌روزرسانی سیستم‌ها که در زمان شلوغی اجرای آن دشوار است، قطع آب، برق و گاز قسمت‌های تعطیل شده، کنترل روزانه واحد به‌منظور جلوگیری از وقوع حریق، اتصالی برق و ترکیدگی لوله آب، نظافت و ضدعفونی تمام بخش‌ها قبل از تعطیلی و تخلیه زباله و ضایعات قابل فساد اشاره شده است.

 


پروتکل بازگشایی واحدهای اقامتی تعطیل‌شده در اثر شیوع کرونا
برخی از موارد ذکرشده در این پروتکل به شرح زیر است:
۱- تمام واحدهای اقامتی برای بازگشایی مراتب را به‌صورت کتبی به معاونت گردشگری استان اعلام و مجوز فعالیت مجدد دریافت کنند.
۲- هیچ‌یک از واحدهای تعطیل‌شده حق بازگشایی خودسرانه و قبل از اعلام به معاونت گردشگری استان یا بخشنامه کشوری وزارت متبوع را نخواهند داشت.
۳- تأسیسات سیستم‌های تهویه، سرمایش و گرمایش پیش از بازگشایی کنترل و تست شود.
۴- تمام مواد غذایی فاسدشدنی در صورت اتمام تاریخ‌مصرف معدوم شود.
۵- برق، گاز و آب شرب تمام قسمت‌ها برقرار شود.
۶- تا حد ممکن از پرسنل قبلی به‌منظور کار دعوت شود.
۷- پیش از بازگشایی واحد تمام بخش‌های قابل نظافت و ضدعفونی نظافت و گندزدایی شود.
۸- پیش از شروع مجدد فعالیت از سلامت پرسنل به‌وسیله انجام معاینات طب کار و تهیه کارت بهداشت اطمینان حاصل کنید.
۹- مراتب بازگشایی واحدها به نیروی انتظامی و اماکن استان اعلام شود.

 


پروتکل تعطیلی موزه‌ها در اثر شیوع کرونا
در این پروتکل نیز به مواردی چون گندزدایی تمام بخش‌ها، کنترل روزانه واحدها به‌منظور جلوگیری از وقوع اتفاقاتی مانند حریق، اتصالی برق، ترکیدگی لوله آب و…، حضور نگهبان در واحدهای تعطیل شده، خاموش کردن تأسیسات غیر لازم و سیستم‌های تهویه، اطمینان از عملکرد صحیح اعلام حریق و دوربین‌های مداربسته قبل از تعطیلی موزه‌ها و… اشاره شده است.

 


پروتکل بهداشتی و حفاظتی واحدهای اقامتی فعال در زمان شیوع کرونا
تهیه اقلام بهداشتی اعم از محلول‌های ضدعفونی دست و محیط، تهیه ماسک به‌اندازه لازم برای پرسنل و مهمانان، گندزایی تمام بخش‌ها و اتاق‌ها، شست‌وشوی حوله و ملحفه با حرارت بالا، مدیریت صحیح پسماند، تخلیه مینی بار، اعلام مراتب به واحدهای درمانی در صورت مشاهده علائم کرونا در هر یک از مهمانان، خاموش کردن تأسیسات غیر لازم به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی، استفاده از خدمات روم سرویس تا حتی‌الامکان از موارد ذکرشده در این پروتکل است.

 


پروتکل بازگشایی واحدهای سیاحتی، تفریحی و موزه‌های تعطیل‌شده در اثر شیوع کرونا
موارد مورد تأکید در این پروتکل به شرح زیر است:
۱. هیچ‌یک از واحدهای تعطیل شده حق بازگشایی خودسرانه و قبل از اعلام معاونت گردشگری استان یا بخشنامه کشوری وزارت متبوع را نخواهند داشت.
۲. تأسیسات، سیستم‌های تهویه و سرمایش و گرمایش پیش از بازگشایی کنترل و تست شود.
۳. تمام مواد غذایی فاسدشدنی در صورت اتمام تاریخ‌مصرف معدوم شوند.
۴. برق، گاز و آب شرب تمام قسمت‌ها برقرار شود.
۵. تا حد ممکن از پرسنل قبلی برای کار دعوت به عمل آید.
۶. پیش از بازگشایی واحد، تمام بخش‌های قابل نظافت و ضدعفونی مورد نظافت و گندزایی قرار گیرد تا احتمال باقی ماندن عوامل بیماری‌زا در محیط حذف شود.
۷. پیش از شروع مجدد فعالیت از سلامت پرسنل به‌وسیله انجام معاینات طب کار و تهیه کارت بهداشت اطمینان حاصل کنید.
۸. مراتب بازگشایی واحدها به نیروی انتظامی و اماکن استان اعلام شود.

 


پروتکل بهداشتی واحدهای اقامتی طرف قرارداد با وزارت بهداشت برای اسکان بیماران بهبودیافته
برخی از موارد ذکرشده در این پروتکل به شرح زیر است:
تهیه اقلام بهداشتی اعم از محلول‌های ضدعفونی دست و محیط و همچنین ماسک به‌اندازه لازم برای مصرف پرسنل و مهمانان از سوی واحد اقامتی، تمرکز مهمانان در یک قسمت از هتل به‌منظور تمرکز خدمات بهداشتی و کنترل، مهمانان، پرسنل موظف به رعایت حداکثر وضعیت بهداشت فردی و حفاظتی هستند. تمام بخش‌های اتاق‌ها به‌دقت با مواد استاندارد گندزدایی شود و شست‌وشوی حوله و ملحفه با حرارت بالا و مواد لازم انجام شود؛ مدیریت پسماند به‌درستی انجام شود، ظروف و تجهیزات و لازم اضافی در معرض آلودگی محدود شوند و مینی بار اتاق‌ها نیز تخلیه شوند؛ ضمن اینکه واحدهایی که لاندری استاندار و تجهیزات کافی ندارند مجاز به پذیرش این نوع مهمانان نیستند.

 


حذف شست‌وشو با تی و… انجام شست‌وشوی ماشینی، عدم پذیرش مهمان در واحدهایی که دارای بخش‌های اشتراکی مانند آبدارخانه و سرویس بهداشتی مشترک هستند، خودداری از تردد غیرضروری و کاهش عملیات تعمیرات و عمرانی، تعطیلی استخر، سونا و تالارهای پذیرایی واحدها تا زمان حضور مهمانان، رعایت دمای پخت استاندارد مواد غذایی و ضدعفونی مداوم، حضور کارشناس بهداشت، گندزدایی اماکن پرتردد مانند، آسانسورها، لابی، راهروها و سرویس‌های بهداشتی پرسنل، جلوگیری از تردد افراد غیر مقیم، عدم پذیرش مهمانان عادی، استفاده از کف‌پوش آغشته به مواد ضدعفونی در ورودی هر واحد، ممنوعیت کامل استعمال دخانیات و کاهش تردد پرسنل به اتاق بیماران.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی