نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۴۰۰ شنبه ۲۵ ارديبهشت | Saturday 15 May 2021 | اِسَّبِت ٣ شوال ١٤٤٢
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 246 | ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۶ اسفند
کد خبر: ۲۲۱۴۳
سرنوشت جعبه سیاه مشخص شد

جعبه سیاه به اکراین می‌رود

اکرم فیض‌آبادی|

بالاخره بعد از حدود دو ماه کش‌وقوس سرنوشت جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی مشخص شد؛ در ۱۸ دی‌ماه سال جاری بود که یک پرواز مسافربری متعلق به هواپیمایی بین‌المللی اوکراین از مبدأ تهران به مقصد کی‌یف در پرواز بود که با خطای انسانی توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد اصابت قرار گرفت و درنهایت سرنگون شد که متأسفانه در جریان این موضوع تمامی ۱۷۶ سرنشین این پرواز جان باختند. در این مدت اینکه قرار است بازخوانی جعبه سیاه هواپیما برای بررسی دقیق سانحه، در کدام کشور انجام بگیرد به یکی از اخبار مهم تبدیل شده بود و در راستای آن اظهارات متفاوتی درباره این مسئله و اینکه جعبه سیاه در کدام کشور بازخوانی و آنالیز شود، مطرح شد.

 


ماجرای بازخوانی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی در کشوری به‌جز ایران باعث ایجاد نوعی تنش بین ایران و کشورهای اوکراین، کانادا، آمریکا شده بود و این کشورها بارها از ایران خواسته بودند جعبه سیاه هواپیما را تحویل این کشورها بدهند و ازآنجایی‌که هواپیمای اوکراینی بوئینگ ۷۳۷ هواپیمای جدیدی است و در ایران نه لابراتوار و نه تجهیزات موردنیاز در اختیار کارشناسان سازمان هواپیمایی کشوری وجود نداشت ایران به  نرم‌افزارها و تجهیزات به خصوصی از آمریکا یا دیگر کشورهای غربی احتیاج داشت تا بتواند اطلاعات درون جعبه سیاه را رمزگشایی کند، اما این کشور از ارسال تجهیزات به ایران خودداری کرد.

 


در همین راستا بود که روز جمعه (۲۲ اسفندماه) بود که رویترز در خبری به نقل از فرهاد پرورش، نماینده ایران در ایکائو اعلام کرد که سازمان هواپیمایی ایران حاضر است جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را تحویل مقامات اوکراینی بدهد. در این خبر عنوان شده بود که «سازمان هواپیمایی کشوری ایران، از دیگر کشورهایی که برای تحقیقات پیرامون سقوط این هواپیما ذی‌نفع هستند؛ دعوت کرده تا در فرایند بررسی محتویات جعبه سیاه مشارکت کنند».
هم‌زمان با این خبر، آندری شوچنکو، سفیر اوکراین در کانادا نیز در پیامی در توئیتر شخصی خود، اقدام سازمان هواپیمایی ایران را «یک نتیجه مهم» دانست  و از سوی دیگر فرانسوا فیلیپ شامپین، وزیر امور خارجه کانادا با استقبال از این تصمیم سازمان هواپیمایی ایران، عنوان کرده که «درصورتی‌که تحویل جعبه‌های سیاه به اوکراین داده نشوند، تهران آنها را به فرانسه خواهد فرستاد. درهرصورت ما متخصصان خود را برای بررسی محتویات جعبه سیاه هواپیما به یکی از این دو کشور خواهیم فرستاد.»

 


روز بعد ضمن تأیید سازمان هواپیمایی کشوری ایران مبنی بر بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در کشوری دیگر انجام خواهد شد، توضیح داد: «جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی در لابراتوار یکی از دو کشور اوکراین یا فرانسه بازخواهی خواهد شد.»
رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری نیز در این رابطه عنوان کرده بود که در صورت رسیدن به توافق نهایی در خصوص جزئیات همکاری‌ها، جعبه‌های سیاه در یکی از دو مرکز فرانسه و یا اوکراین بازخوانی خواهد شد. بر اساس آنچه سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفته است در این مدت از طریق بررسی‌های وسیعی که در جریان بوده جزئیات بسیاری از سانحه مشخص شده و این اطلاعات قبل از بازخوانی جعبه سیاه با هدف پیشگیری از رخداد مشابه منتشر خواهد شد.

 


بر اساس آنچه محتمل شده درحال‌حاضر جعبه سیاه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین در ایران است اما بازخوانی جعبه سیاه این هواپیما نیازمند وجود یکسری نرم‌افزارها و تجهیزات در داخل کشور است. این در حالی است که ما اساسا هواپیمای بوئینگ ۸۰۰_۷۳۷ را در ناوگان هوایی ایران نداریم. از همین رو درحالی‌که ایران به دلیل عدم امکان بارگذاری و بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیما در کشور به دلیل نبود سیستم و نرم‌افزارهای لازم پذیرفته است که بازخوانی جعبه سیاه هواپیما در کشور اوکراین و یا فرانسه بازخوانی شود که حدود یک ماه گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در گفتگو با شبکه ان.بی.سی، گفته بود: «ما جعبه سیاه هواپیما را تحویل نخواهیم داد» او در خصوص چرایی این موضوع توضیح داده بود که طبق قانون هوانوردی بین‌المللی، ایران حق این را داشت که هدایت تحقیق درباره ساقط شدن هواپیما را بر عهده بگیرد، اما ایران به  نرم‌افزارها و تجهیزات به خصوصی از آمریکا یا دیگر کشورهای غربی احتیاج دارد تا بتواند اطلاعات درون جعبه سیاه را رمزگشایی کند.

 


رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفته بود که ما درخواست کمک کردیم، چرا آمریکا به ما کمک نکرده است؟ این یک مسئله بشردوستانه است. چرا به ما نرم‌افزار ندادند؟ چرا تجهیزات لازم را به ما ندادند؟ آنها به هر شکلی می‌خواهند حق ما را نادیده می‌گیرند و امکانات لازم را در اختیار ما قرار نمی‌دهند. بر اساس ضمیمه ۱۳ کنوانسیون شیکاگو از همه طرف‌هایی که باید، دعوت کردیم. آنها هم وظیفه دارند بر اساس درخواست ما ابزار خواندن جعبه سیاه را به ما بدهند، چون از این مدل هواپیما نداشتیم. آنها استنکاف کردند درحالی‌که حق این کار را نداشتند و ما هم پیگیر این مسئله هستیم. اما بااین‌حال ما بدون حضور تمامی طرف‌های درگیر در این مسئله، به جعبه‌های سیاه‌دست نخواهیم زد.

 


بر اساس آنچه مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری می‌گویند درحال‌حاضر موضوع بر سر اینکه جعبه سیاه را به کدام کشور بدهند، نیست؛ بلکه موضوع بازخوانی جعبه سیاه توسط نهاد بررسی سوانح هوایی ایران در لابراتوارهایی است که دارای شرایط فنی و همکاری مناسبی است. حسن رضایی‌فر، مدیرکل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری به ایسنا گفته است که کشورهای درگیر از لابراتوارهای آنها برای بازخوانی استفاده کنند و سپس اطلاعات در کشور مورد تحلیل قرار می‌گیرد. بر همین اساس شرایط همکاری هر دو لابراتوار دریافت شده و با رسیدن به تفاهم نهایی در خصوص جزئیات همکاری، جعبه‌های سیاه  در ابتدا در کشور اوکراین  بازخوانی خواهند شد.

 


مدیرکل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری اظهار کرد: «در این مدت، از طریق بررسی‌های وسیعی که در جریان بود، جزئیات بسیاری از این سانحه مشخص شده است که با  بازخوانی جعبه سیاه با هدف پیشگیری از رخداد مشابه گزارش مربوطه تکمیل و منتشر خواهد شد.»هرچند که هنوز زمان تحویل جعبه سیاه به اوکراین و یا فرانسه از سوی سازمان هواپیمایی کشوری مشخص نشده است اما ظاهرا شیوع ویروس کرونا در سطح جهان به‌ویژه اروپا که باعث محدود شدن پروازها شده دلیل اصلی این موضوع بوده است اما بر اساس شنیده‌ها به‌احتمال‌زیاد ایران تلاش خواهد کرد تا دو هفته آینده بتواند این کار را انجام بدهد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی