نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۹ جمعه ۲۸ شهريور | Friday 18 Sep 2020 | اِجُّمعَة ٣٠ محرم ١٤٤٢
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 246 | ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۶ اسفند
کد خبر: ۲۲۱۵۳

وضعیت صنعت هوایی در بهمن‌ماه به روایت آمار

براساس آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران؛ بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار مسافر در فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در بهمن‌ماه ۹۸ جابه‌جا شده‌اند.
مهرآباد و مشهد، پرترافیک‌ترین فرودگاه کشور
این آمار نشان می‌دهد که فرودگاه‌های تحت مالکیت این شرکت در بهمن ۹۸، با انجام ۲۹ هزار و ۴۲۹ فروند نشست‌وبرخاست توانسته است بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار مسافر را به همراه بیش از ۳۱ میلیون کیلوگرم بار و مرسولات پستی جابه‌جا کند؛ که براساس آن در بهمن ۹۸، فرودگاه مهرآباد با ۱۰ هزار و ۳۹۲ فروند بیشترین نشست‌وبرخاست را به خود اختصاص داده و با جابه‌جایی حدود یک‌میلیون و ۲۵۸ هزار مسافر پرترافیک‌ترین فرودگاه بوده است و فرودگاه مشهد با  ۴۰۷۱ فروند نشست‌وبرخاست و اعزام و پذیرش بیش از ۵۶۹ هزار مسافر، دومین فرودگاه پرترافیک کشور و فرودگاه امام خمینی (ره)  با ۲۸۱۱ فروند نشست‌وبرخاست و اعزام و پذیرش بیش از ۴۰۹ هزار مسافر در جایگاه سومین فرودگاه کشور قرار دارد.

 

دراین‌بین فرودگاه مهرآباد با ارسال و پذیرش حدود ۹ میلیون کیلوگرم بار و مرسولات در رتبه نخست قرار دارد و پس‌ازآن فرودگاه امام خمینی (ره) با ارسال و پذیرش بیش از ۶ میلیون کیلوگرم بار و فرودگاه مشهد با ارسال و پذیرش بیش از پنج میلیون کیلوگرم بار در رتبه‌های بعدی قرار دارند.


نشست‌وبرخاست ۲۵ هزار و ۳۸۷ فروند هواپیما در فرودگاه‌ها
این آمار حاکی از آن است که سهم پروازهای داخلی از کل پروازهای بهمن ۹۸، نشست‌وبرخاست ۲۵ هزار و ۳۸۷ فروند هواپیماست که طی آن سه میلیون مسافر و ۲۲ میلیون کیلوگرم بار منتقل شده است. با توجه به اینکه تمام پروازهای فرودگاه مهرآباد داخلی است، در این بخش این فرودگاه، در رتبه نخست قرار دارد و پس‌ازآن فرودگاه مشهد با  ۳۵۱۴ فروند نشست‌وبرخاست حدود ۴۹۶ هزار نفر اعزام و پذیرش مسافر و ارسال و پذیرش حدود چهار میلیون کیلوگرم بار در جایگاه دوم و فرودگاه شیراز با ۱۹۴۶ فروند نشست‌وبرخاست، اعزام و پذیرش حدود ۲۰۴ هزار  مسافر و ارسال و پذیرش حدود ۱.۵ نیم میلیون  کیلوگرم بار در جایگاه سوم قرار دارد.

 


همچنین سهم پروازهای خارجی بهمن ۹۸، در فرودگاه‌های بین‌المللی تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌ها نیز، نشست‌وبرخاست  ۴۰۴۲ فروند نشست‌وبرخاست است که طی آن حدود ۵۵۴ هزار مسافر اعزام و پذیرش و بیش از ۹ میلیون کیلوگرم بار ارسال و پذیرش شده است. در این بخش فرودگاه امام خمینی (ره) با نشست‌وبرخاست ۲ هزار و ۷۲۵ فروند هواپیما، اعزام و پذیرش بیش از ۴۰۷ هزار مسافر و ارسال و پذیرش بیش از ۶ میلیون کیلوگرم بار و مرسولات، در رتبه نخست قرار گرفته است و پس‌ازآن فرودگاه مشهد با میزبانی ۵۵۷ فروند هواپیما، اعزام و پذیرش حدود ۷۳ هزار و ۵۰۰ مسافر و ارسال و پذیرش حدود یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار کیلوگرم بار و فرودگاه شیراز با نشست‌وبرخاست ۳۳۵ فروند هواپیما، اعزام و پذیرش حدود ۳۵ هزار و ۵۰۰ هزار  مسافر و ارسال و پذیرش حدود ۷۵۵ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم بار در رتبه‌های دوم و سوم قرارگرفته‌اند.

 


۹ فرودگاه میزبان ۸۰ درصد پروازها
بهمن ۹۸ حداقل ۸۰ درصد نشست‌وبرخاست کل پروازها به ترتیب در ۹ فرودگاه مهرآباد، مشهد، امام خمینی (ره)، کیش، شیراز، اصفهان، اهواز، بندرعباس و تبریز انجام شده است. همچنین حداقل ۸۰ درصد نشست‌وبرخاست پروازهای داخلی به ترتیب در ۹ فرودگاه مهرآباد، مشهد، کیش، شیراز، اهواز، اصفهان، بندرعباس، تبریز و یزد انجام شده و حداقل ۸۰ درصد نشست‌وبرخاست پروازهای بین‌المللی به ترتیب در سه فرودگاه امام خمینی (ره)،  مشهد و شیراز انجام شده است.معاون برنامه‌ریزی، نظارت و امور اقتصادی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران عنوان کرد: «پروازهای داخلی فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت در بهمن ۹۸ نسبت به ماه گذشته در نشست‌وبرخاست بدون تغییر بوده و در اعزام و پذیرش مسافر یک درصد و در ارسال و پذیرش بار و پست سه درصد افزایش داشته است.»

 


شنبه، روز اوج پروازها
نحوه توزیع پروازها در ساعات شبانه‌روز و روزهای هفته نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت شبانه‌روز، اوج پروازها ساعت ۱۲ و در روزهای هفته، اوج پروازها در روز شنبه بوده است.

 


تابان با تأخیر ۵۹ درصدی نامنظم‌ترین ایرلاین بهمن‌ماه
براساس آمار سازمان هواپیمایی کشوری شرکت هواپیمایی تابان با تأخیر ۵۹ درصدی پروازهایش نامنظم‌ترین و هواپیمایی پویا با تأخیر ۴ درصدی منظم‌ترین ایرلاین در بهمن‌ماه بوده‌اند. عملکرد خطوط هوایی در بهمن‌ماه در پروازهای داخلی فرودگاه مهرآباد توسط سازمان هواپیمایی کشوری منتشر شد که بر اساس آن ۱۶ شرکت هواپیمایی درمجموع ۵ هزار و ۱۸۶ پرواز انجام داده‌اند که از این تعداد ۲ هزار  و ۱۸۷ پرواز آن با تأخیر انجام شده است.
شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با ۹۱۵ پرواز بیشترین تعداد پروازهای انجام شده در بهمن‌ماه را داشته است. شرکت هواپیمایی آسمان با ۶۱۱ و ماهان با ۵۸۳ به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. دراین‌بین شرکت هواپیمایی فلای‌پرشیا با انجام تنها ۳۹ پرواز کمترین تعداد پروازها را در بهمن‌ماه به نام خود ثبت کرد. شرکت هواپیمایی پویاایر با ۴۷ و سپهران با ۹۶ پرواز در جایگاه‌های دوم و سوم قرارگرفته‌اند.
شرکت هواپیمایی تابان با تأخیر ۵۹ درصدی پروازهایش نامنظم‌ترین ایرلاین در بهمن‌ماه بوده است که به‌طوری‌که از ۲۳۷ پرواز انجام داده ۱۴۰ پرواز آن با تأخیر انجام شده است.

 


آتا هم با انجام ۵۶ درصد پروازهایش با تأخیر در جایگاه دوم بدقول‌ترین ایرلاین ایستاد؛ این شرکت هواپیمایی از ۴۵۸ پرواز انجام داده ۲۵۸ پرواز آن را با تأخیر انجام داده است.
شرکت هواپیمایی آسمان نیز ۴۹ درصد پروازهایش با تأخیر همراه بوده است؛ این هواپیمایی از ۶۱۱ پرواز ۲۹۸ پرواز خود را با تأخیر انجام داده است.
پویاایر در این میان تنها ۴ درصد پروازهایش با تأخیر همراه بوده است که البته تعداد پرواز کمی به نسبت سایر ایرلاین‌ها داشته؛ این شرکت هواپیمایی از ۴۷ پرواز انجام داده تنها ۲ پروازش با تأخیر انجام گرفته است.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی