نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۴۰۰ سه شنبه ۶ مهر | Tuesday 28 Sep 2021 | اِثَّلاثا ٢٠ صفر ١٤٤٣
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 256 | ۱۳۹۹ دوشنبه ۲ تير
کد خبر: ۲۲۶۲۰
گردشگری

نود درصد دفاتر مسافرتی ورشکسته شده‌اند

مهرنوش میرزایی مهر|

 

خدمات سفر و گردشگری در ایام شیوع ویروس کرونا با مشکلات بسیاری مواجه شدند. مرزها بسته شدند و گردشگران سفرها را به فراموشی سپردند. مشکلات اقتصادی، تحریم‌ها و افزایش قیمت‌ها نیز مزید بر علت شد تا آتش سفر رفتن برای مدتی خاموش شود. امیرپویان رفیعی‌شاد، رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران، در گفتگویی از مشکلات دفاتر گردشگری و سفر در این ایام گفت که در ادامه آن را می‌خوانید.

 


وضعیت سفرهای خارجی در این ایام و روابط کشور با ایرلاین‌ها به مشکلات زیادی روبه‌رو شده است. اطلاعی از زمان بازگشایی مرزها و بهبود این روابط دارید؟
برخی سفارت‌خانه‌ها تاریخ‌هایی را برای انجام امور کاری اعلام کرده‌اند اما مشخص نیست که این روابط کاری به بحث کنسولگری و صدور روادید هم منجر شود یا خیر. طبق اعلام مقامات ترکیه، این کشور از یازده مرداد مرزهای خود را می‌گشاید، کشور یونان نیز نیمه اول تیرماه را زمان بازگشایی مرزهای خود اعلام کرده است. البته این نکته هنوز پابرجاست و مشخص نیست این روادید که صادر خواهند شد تجاری یا توریستی خواهند بود. بر این اساس باید گفت که ۵۰ درصد مسئله سفرهای خارجی به عهده ایران و نیم دیگر آن به کشور میزبان بستگی دارد تا مشخص شود که شرایط میزبانی مسافران را دارند یا نه. مهم این است که علاوه بر بحران کرونا، شرایط اقتصادی هم خوب نیست و تا زمانی که مردم پول نداشته باشند نمی‌توانند به‌راحتی سفر کنند. در کنار آن، نوسانات ارز و رشد خرگوشی قیمت آن و با این اقتصاد بیمار مملکت، مردم دیگر اقبالی برای سفر ندارند.

 


سفرهای خارجی این ایام بیشتر به چه منظوری اتفاق افتاده‌اند؟
هیچ‌کدام از آنها سفر توریستی نبوده‌اند. تعداد معدود پروازهایی که در ایام رخ داد نیز بیشتر برای مسافرانی بود که یا تبعه کشور دیگر بوده و یا در آنجا اقامت داشتند و به نحوی به‌دنبال بازگشت به خانه و کاشانه خود بوده است. پروازهای دیگر هم به جهت برگرداندن مسافران ایرانی به کشور و یا بالعکس بوده‌اند. در کل هیچ‌کدام از پروازهای خروجی کشور به‌منظور سفر توریستی رخ نداده‌اند.

 


سال گذشته، برای روابط ایران و ایرلاین‌ها سال پرتنشی بود. در این شرایط کرونایی روابط چگونه‌اند؟
به نظر من حالا دولت پشت ویروس کرونا پنهان شده در حالی که حتی اگر این همه‌گیری رخ نمی‌داد هم نهایتا چند پرواز اتفاق می‌افتاد. در کل صنعت گردشگری پیش از کرونا هم وضعیت مطلوبی نداشت و این ویروس صرفا مزید بر علت شد. این صنعت مانند بیماری نیازمند آی سی یو بود که حالا وضعش وخیم‌تر شده است. ایرلاین‌ها رغبتی به ارتباط تجاری با ما ندارند و صرفا چند ایرلاین مانند امارات، قطر و ترکیش‌ایرلاین به دلیل منافع خود و نه به جهت آسایش و تعامل با ایران روابط خود را ادامه داده‌اند.

 


مشاغل بسیاری ذیل مشاغل آسیب‌دیده از کرونا قرار گرفتند که دفاتر گردشگری نیز یکی از آنهاست. چه میزان خسارت به دفاتر سفر و گردشگری وارد شد؟
میزان خسارت انقدر بالا بود که هنوز آن را اعلام نکرده‌ایم. این خسارت از چند جهت اتفاق افتاد؛ دفاتر در این دوران درآمدی نداشتند، مبلغ زیادی از پول‌هایی که به ایرلاین‌ها و هتل‌ها دادند در دست آنان باقی مانده و برگردانده نشده است. در صورت نبود هیچ درآمدی هزینه‌های جاری این دفاتر از قبیل پول اجاره، مالیات‌ها، حقوق کارکنان و دیگر را پرداخت کرده‌اند. در وهله دوم به‌کل تجارت سفر و گردشگری به تعویق افتاده است، تجارت سفر نیز به این معنی است که دفاتر گردشگری چند ماه از سال را به امید سوددهی در ماه‌های دیگر، ضرر می‌دهند. سوددهی مشاغل گردشگری در ایام تعطیلات نوروز تا شهریورماه است که همین فصل کاری نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا عملا از دست رفته است. بر این اساس برای محاسبه ضرر این ایام باید خسارتی که از زمستان گذشته بر این صنعت وارد شده و در شرایط عادی در این مدت جبران می‌شد را هم محاسبه کرد.

 


حدود رقم این خسارت چقدر است؟
اجازه بدهید رقمی را اعلام نکنم چراکه برای برآورد این رقم با معاون گردشگری نیز چالش داشته‌ایم و هر بار اعلام کردیم که مسئولان موافق آن نبودند. فقط این نکته را بگویم که نود درصد دفاتر مسافرتی ورشکسته و مابقی نیز در شرف ورشکستگی هستند.
دولت اعلام کرده که برای جبران این خسارات، به مشاغل آسیب‌دیده وام و تسهیلات تعلق خواهد گرفت. این تسهیلات چقدر به نفع شما خواهد بود؟
بیت مرا به خیر تو امید نیست شر مرسان، مصداق بارز این مسئله است.

 


با بازگشایی‌های انجام‌شده استقبال از سفرها را چگونه ارزیابی کردید؟
ضریب اشغال هتل‌ها در این روزها که در مقایسه با سال‌های گذشته جای سوزن انداختن هم نداشتند، به بیست الی سی درصد می‌رسد و صرفا در این میان یکی دو هتل بسیار عالی با زحمت به پنجاه‌درصد رسیده است. این نشان‌دهنده این است که مردم اشتیاقی به سفر ندارند و دو دلیل عمده آن بی‌پولی مردم و در کنار آن ترس از کروناست. برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مردم ترجیح می‌دهند از خانه‌های اجاره‌ای استفاده کنند. مسافر در مسیرهای ریلی و هوایی به حداقل خود رسیده است. برای مثال اگر هم پروازی با حداکثر ظرفیت انجام می‌شود به این جهت است که چند پرواز دیگر در آن مسیر کنسل شده است. از ده پرواز یک مسیر، دو پرواز اما با ظرفیت بالا اتفاق می‌افتد، خب مشخص است که نمی‌توان جلوی مراودات تجاری و کاری مردم را هم گرفت. سفرهای این روزها به گمانم هنوز هم بیشتر تجاری و کاری است و سفرهای تفریحی رونقی نداشته‌اند، مسیر جاده چالوس و ترافیک ان را هم نمی‌توان به‌کل جامعه بسط داد، آن‌هم به این دلیل است که بیشتر تهرانی‌ها در شمال کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند و این سفرها نوعی جابه‌جایی از این خانه به آن خانه است.

 


برای آخرین سؤال، شما چه پیشنهادی برای بهبود این شرایط و اوضاع دفاتر گردشگر دارید؟
ما همیشه به آینده ایران امید داریم و برای آن تلاش می‌کنیم. اما یک سری مسائل ذیل سیاست‌های دولت است؛ مانند بازاریابی، بازار‌سازی و حمایتی که دولت باید از این حوزه انجام دهد تا شرایط را بهبود بخشد. در حوزه گردشگری ما شعار زیاد شنیده‌ایم اما عمل کمتری را دیده‌ایم.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی