نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۴۰۰ يکشنبه ۱۰ مرداد | Sunday 1 Aug 2021 | اِلأَحَّد ٢٢ ذو الحجه ١٤٤٢
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 276 | ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۶ آبان
کد خبر: ۲۳۴۶۱

«خروج اضطراری»

کتاب «خروج اضطراری» اثری از نویسنده ایتالیایی، اینیاتسیو سیلونه است که شامل چند داستان کوتاه و یک مقاله بلند است. سیلونه در این مقاله به شکل مفصل درباره زندگی خود و اینکه چه چیزهایی باعث شد تا به حزب کمونیسم ایتالیا ملحق شود و سپس از آن خارج شود می‌پردازد. همچنین در این مقاله از جایگاه ادبیات و نوشتن صحبت می‌کند. سیلونه در سال ۱۹۰۰ میلادی در دهکده‌ای از استان عقب‌مانده «آبروتس» در ایتالیا به دنیا آمد. پدرش خرده‌مالک بود و بر اثر یک بحران داروندار خود را فروخت و برای مدتی به برزیل رفت. زلزله‌ای که در سال ۱۹۱۵ رخ داد سیلونه را بی‌خانمان و خانواده او را نابود کرد.

 

در ادامه زندگی سیلونه به فعالیت‌های سیاسی روی آورد و در سال ۱۹۲۱ به‌عنوان نماینده «جوانان سوسیالیست» در کنگره بنیان‌گذاری حزب کمونیست ایتالیا شرکت کرد و پیوستن جوانان سوسیالیست را به حزب تازه تأسیس اعلام کرد. اینیاتسیو سیلونه با وجود «قوانین ویژه رژیم موسولینی همچنان در ایتالیا ماند و به همراه آنتونیو گرامشی رهبری تشکیلات زیرزمینی حزب را به عهده گرفت. در این دوران چند بار غیابا محاکمه شد و سرانجام برای فرار از دست پلیس فاشیسم به خارج گریخت. به فرانسه، اسپانیا و شوروی رفت و در سال ۱۹۲۷ همراه با تولیاتی (رهبر تشکیلات برون‌مرزی حزب) در نشست‌های کومینترن در مسکو شرکت کرد. شرکت در این اجلاس که به شکل مفصل در کتاب درباره آن بحث می‌کند، نقطه شروع بحران سیاسی در بسیاری از حزب‌های کمونیسم بود و سیلونه نیز بر اثر همین بحران سرانجام در سال ۱۹۳۰ برای همیشه از حزب جدا شد. پس‌ازاین جدایی بود که سیلونه در سوئیس اقامت گزید و به کار نوشتن پرداخت و «نویسنده» شد.

 

او شاهکارهایی مانند «نان و شراب» و «دانه زیر برف» را در این مدت خلق کرد. این کتاب شامل داستان‌های کوتاهی است که از بهترین‌های سیلونه به شمار می‌رود. در کتاب حاضر پنج داستان کوتاه آمده است که عبارت‌اند از: ملاقاتی / گیس بلند جودیتا / آشنایی با یک کشیش عجیب / پولیکوشکا / رنج بازگشت. به‌طورکلی اگر سخت نگیریم، می‌توان آثار سیلونه و مخصوصا رمان‌ها و داستان‌های او را به دو بخش تقسیم کرد. دسته اول آثاری هستند که در آن یک فرد انقلابی در برابر نظام فاشیستی و ظلم می‌ایستد و به مبارزه می‌پردازد. این فرد مبارز طرفدار توده مردم است و برای آنان همه‌کار می‌کند. کتاب نان و شراب و قهرمان آن را می‌توان نماینده این دسته از آثار سیلونه در نظر گرفت. دسته دیگر شامل مواردی است که در آنها خبری از مبارزه و فعالیت‌های انقلابی نیست و شخصیت‌های داستان پس از تلاش‌های فراوان به این نتیجه رسیده‌اند که از ایدئولوژی‌های مختلف آن عدالت اجتماعی که فکر می‌کردند حاصل نمی‌شود و نمی‌توان مردم را نجات داد.

 

این شخصیت‌ها همواره با حسرت به گذشته خود نگاه می‌کنند و دیگر به فکر فعالیت‌های انقلابی نیستند. دستاورد این گروه این است که اکنون محبتی پنهانی به چند دوست دارند و می‌توانند انسان باشرف را به‌خوبی تشخیص دهند. داستان‌های کوتاه کتاب حاضر از همین دسته دوم است. به‌عنوان‌مثال، داستان «رنج بازگشت» را در نظر بگیرید. در این داستان فردی مهم و بلندپایه حضور دارد که بعد از شنیدن بیماری دختری که سال‌ها قبل او را می‌شناخت قصد دارد به دیار خود بازگردد تا او را ملاقات کند. به هنگام بازگشت گذشته را هم مرور می‌کند، گذشته‌ای که در آن، پدر همین دختر خطاب به او گفته بود روزی «ترقی می‌کنی و برای خودت کسی می‌شوی و ما را از یاد می‌بری.»

 

البته که این آدم تحصیل‌کرده انکار کرده بود و می‌گفت هرگز آنها را فراموش نمی‌کند و همیشه در خدمت آنان خواهد بود. اما در واقعیت آنها را فراموش کرده بود و هیچ کاری هم به حال آنها انجام نمی‌داد. حتی به التماس‌نامه‌های کشیش منطقه برای پیدا کردن کار برای دهقانان جوان هم پاسخ نمی‌داد. رنج بازگشت روایت سختی‌هایی است که این مرد بلندپایه در بازگشت به دهکده‌اش می‌کشد. صحبت‌های هرکدام از اهالی دهکده مانند تیری به قلب اوست.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی