نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۴۰۰ يکشنبه ۳۰ خرداد | Sunday 20 Jun 2021 | اِلأَحَّد ١٠ ذو القعده ١٤٤٢
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 299 | ۱۴۰۰ دوشنبه ۱۰ خرداد
کد خبر: ۲۴۳۴۷
روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا:

اواخر خرداد واکسن داخلی به بازار می‌آید مردم سفرهای بین استانی نروند

رئیس‌جمهوری گفت: از مردم خواهش می‌کنیم سفرهای بین استانی را انجام ندهند و تحمل کنند تا به‌خوبی به پایان ماه خرداد و انتخابات برسیم. در جلسه امروز تصمیم گرفتیم از روز چهارشنبه سفرهای بین استانی تا روز دوشنبه ممنوع شود. به گزارش ایسنا، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با اشاره به روند واکسیناسیون در کشور اظهار کرد: اگر از ۶۰ سال به بالا واکسیناسیون تکمیل شد آن‌وقت ما ازلحاظ فوتی‌ها و آماری که اعلام می‌شود به وضعیت بهتری می‌رسیم. او افزود: ان‌شاءالله این کار تا پایان خرداد یا اوایل تیر اتمام می‌یابد.

 

در این زمینه نیاز به واکسیناسیون ۱۵ میلیون نفر است که تاکنون ۵ میلیون نفر واکسینه شدند و باید بقیه هم واکسینه شوند. روحانی یادآور شد: درزمینه واکسیناسیون عمومی هم باید گفت که اگر این امر واکسینه کردن افراد بالای ۶۰ سال تا مردادماه تمام شود ما سه ماه فرصت می‌خواهیم که به واکسیناسیون عمومی بپردازیم و اگر واکسن کافی در اختیار باشد تا آذرماه می‌توانیم واکسیناسیون عمومی را هم تکمیل سازیم. رئیس‌جمهوری با یادآوری اینکه در شانزدهمین ماه شیوع ویروس کرونا هستیم، افزود: ما با چهار موج ویروس کرونا روبه‌رو شدیم و آنچه شاهد هستیم روند کاهشی است؛ هم فوتی‌ها و هم ابتلاها. نسبت به هفته گذشته، روند کاهشی بوده البته در مورد دو، سه استان جنوبی هشدارهایی داده شد چراکه شرایط آنها مناسب نیست. او تأکید کرد: در نقشه رنگی کشور چند نقطه به‌عنوان نقطه قرمز موردتوجه قرار داده شده است و امیدواریم هفته جاری از این شرایط عبور کنیم تا در زمان انتخابات در سراسر کشور جایی نقطه قرمز نداشته باشیم و مناطق نارنجی هم به حداقل کاهش یابد.

 

روحانی با بیان اینکه در این ۱۶ ماه تلاش‌ها بر این بود که مردم وسایل و امکانات لازم بهداشتی را در اختیار داشته باشند و پروتکل‌ها را رعایت کنند تا وارد پیک نشویم، اظهار کرد: علت اینکه وارد پیک چهارم شدیم، به خاطر جهش و موتاسیون این ویروس بود. اگر این ویروس جهش نداشت و کرونای انگلیسی از عراق وارد کشور نمی‌شد، وارد پیک چهارم نمی‌شدیم. البته در حال خروج از این پیک هستیم. شکل روند پیک چهارم هم به این است که وقتی پیک به اوج خود رسید، سریع نزولی دارد درحالی‌که اگر اینطور نبود، برای ما مشکلاتی زیاد ایجاد می‌کرد.

 


رئیس‌جمهوری با اعلام اینکه میزان مراعات پروتکل‌های بهداشتی در سراسر کشور حدود ۶۷ درصد است که رقم قابل‌قبولی برای رعایت پروتکل‌ها نیست، تصریح کرد: رعایت پروتکل‌ها باید بالای ۸۰، ۹۰ درصد باشد که از این بیماری عبور کنیم. کرونای انگلیسی وارد کشور شد و جهشی ایجاد کرد که بسیار بد بود و مشکلات زیادی هم ایجاد کرد. اخیرا نوع هندی این ویروس در برخی از مناطق مردم را مبتلا کرده است. باید تلاش کنیم این موتاسیون جدید سرایت نکند و منحصر در همان یکی، دو استان، شود و به سمت استان‌های دیگر نیاید. او با اشاره به تعطیلات نیمه خرداد گفت: از مردم خواهش می‌کنیم سفرهای بین استانی را انجام ندهند و تحمل کنند تا به‌خوبی به پایان ماه خرداد و انتخابات برسیم.

 

در جلسه امروز تصمیم گرفتیم از روز چهارشنبه سفرهای بین استانی تا روز دوشنبه ممنوع شود. روحانی افزود: مسئله دیگری که وجود دارد این است که قبلا خیلی نگران ایام تبلیغات نامزدهای انتخابات بودیم و بعدازاینکه افراد و لیست‌ها مشخص شد یک مقدار نگرانی‌ها کمتر شده است و ما شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود، اما درعین‌حال همه باید به دستورالعمل‌هایی که قبلا تهیه‌شده عمل کنند. صداوسیما هم یاری کند که تبلیغات عمدتاً تلویزیونی و مجازی باشد و مردم در سلامت بمانند و از برنامه‌های نامزدها مطلع شوند.

 

رئیس‌جمهوری ادامه داد: نکته دیگری که باید روی آن تأکید کنیم حرکت بسیار خوب در موضوع واکسیناسیون جامعه است. کار بسیار خوب و دقیقی شروع و تلاش شد تا بتوانیم واکسن موردنیاز را از کشورهای مختلف تهیه کنیم. این واکسن‌ها هم از طرق چند کشور تهیه شده و هم از طریق کواکس، بنابراین ما از هر دو طریق این واکسن‌ها را تهیه کرده‌ایم. او یادآور شد: بیش از ۵ میلیون واکسن اکنون در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفته که از این تعداد، بیش از سه میلیون تزریق انجام شده و بقیه در حال تزریق است. بنابراین کار خوبی شد در اینکه همه تلاشمان را انجام دادیم که واکسن را تهیه کنیم؛ البته تلاش ما این بود که بیش از این و سریع‌تر واکسن را تهیه کنیم. روحانی تصریح کرد: عده‌ای بسیاری به ما نامه می‌نوشتند که شما بخش خصوصی را آزاد نمی‌کنید، اگر بخش خصوصی را آزاد کنید آنها خیلی سریع می‌توانند بروند واکسن تهیه کنند و بیاورند. خصوصا عده‌ای می‌خواستند واکسن را برای بخش خودشان تهیه کنند.

 

او با بیان اینکه ما این اجازه را دادیم که بخش خصوصی هم درصورتی‌که صلاحیت داشته باشند و وزارت بهداشت و درمان به آنها اجازه دهد، بروند واکسن تهیه کنند، تصریح کرد: متأسفانه تاکنون خیلی موفق نبودند این نشان داد که آنقدرها هم که در کشورهای مختلف دنیا تبلیغ می‌شد واکسن فراوان نیست که هرکسی بتواند از هرجایی واکسن تهیه کند. برخی از شرکت‌ها هم که واکسن تولید می‌کنند مقید هستند که مکاتباتی با وزارت بهداشت و درمان رسمی کشورها داشته باشند. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه موضوع مهم این است که مردم نباید پولی برای واکسن پرداخت کنند، اظهار کرد: دولت‌ها در جهان به هر قیمتی واکسن را تهیه می‌کنند. در داخل هم از اواخر خرداد واکسن داخلی ما به بازار می‌آید و واکسیناسیون آغاز شود و آن‌وقت دست ما باز می‌شود شرایط بهتری را در تیرماه برای انجام واکسیناسیون خواهیم داشت.

 

روحانی با تأکید بر اینکه امیدواریم بتوانیم واکسیناسیون عمومی برای همه مردم را تا آخر تابستان آغاز کنیم، گفت: اگر ما از افراد پرخطر یعنی ۱۴- ۱۵ میلیون نفر عبور بکنیم و واکسیناسیون عمومی شروع بشود، واکسن هم در اختیار ما باشد، با توجه به قدرت ما برای تزریق واکسن که می‌تواند در ۲۴ ساعت تا ۵۰۰ هزار نفر را هم واکسینه کنیم، ظرف ۳-۴ ماه می‌توان واکسیناسیون را تمام کرد؛ بنابراین ان‌شاء‌الله واکسن به‌اندازه کافی در داخل تولید شود و از خارج هم خریداری کنیم. می‌توانیم بگوییم که این بخش پرخطر تا اول مرداد به‌طور کامل تمام می‌شود و از مرداد می‌توانیم واکسیناسیون عمومی را شروع کنیم. رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه به مردم قول می‌دهم هر جا واکسنی باشد که بتوانیم خریداری کنیم، پولش را کنار گذاشتیم، گفت: در داخل هم آنهایی که در حال تولید واکسن هستند را یاری می‌کنیم و جزء افتخارات ما است که کشورمان سازنده واکسن باشد.

 

او با اشاره به صدمات کرونا به کسب‌وکارها و بیکاری عده‌ای، یادآور شد: در مقطعی بیش از یک‌میلیون نفر بیکار شدند، درآمد مردم کاهش پیدا کرد؛ در فروردین سه هفته پشت سر هم کسب‌وکارها را تعطیل کردیم که فشار زیادی بر مردم وارد کرد. به همین جهت امیدوارم مانع شویم که شاهد موج جدیدی باشیم. روحانی افزود: در بخش آموزش هم فرزندان ما صدمه زیادی دیدند و ازلحاظ آموزشی هم اواخر سال ۹۸، هم کل ۹۹ و اوایل ۱۴۰۰ نزدیک دو سال است که آموزش ما دچار مشکل شده؛ باید تلاش کنیم که اول مهر مدارس باز شود. با فضای مجازی آموزش پایه اول و دوم خیلی سخت است؛ به‌هرحال فضای مجازی جای آموزش حضوری را نخواهد گرفت.

 

در دانشگاه هم جاهایی که مثل بخش پزشکی و مهندسی عملیاتی است باید دانشجویان حضور داشته باشند که به همین منظور باید در بازگشایی دانشگاه‌ها اولویت‌بندی کنیم و کاری کنیم که با خیال راحت مشغول به تحصیل شوند. رئیس‌جمهوری گفت: ما می‌دانیم کرونا در بخش کسب‌وکار و آموزش صدمه زده است. به فضای مساجد هم ضربه زده است چراکه عطر از فضای مجازی منتقل نمی‌شود. همه تلاش این است که در ۶ ماهه دوم ۱۴۰۰ در همه بخش‌ها شاهد یک تحول جدید باشیم و بچه‌ها بتوانند در مدارس تحصیل کنند. او با تأکید بر مهم‌ترین اقدامات دولت در هفته‌های آخر تلاش خود، اظهار کرد: دولت می‌خواهد کرونا را مهار کند، انتخاباتی سالم برگزار کند و به معیشت مردم توجه کند و طرح‌های خود را به سرانجام برساند و در بخش تحریم قدم‌های پایانی را بردارد که امیدوارم با این وعده‌ها مردم در دولت سیزدهم شرایط بهتری داشته باشند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی