نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۸ آذر | Thursday 9 Dec 2021 | اِلخَميس ٤ جمادي الاولي ١٤٤٣
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 299 | ۱۴۰۰ دوشنبه ۱۰ خرداد
کد خبر: ۲۴۳۵۱
در دیدار رئیس گمرک ارمنستان و رئیس اتاق بازرگانی تهران مطرح شد

آمادگی دو کشور برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی

ادوارد هوانیسیان، رئیس کمیته درآمدهای دولتی و رئیس گمرک ارمنستان که برای حضور در همایش بررسی فرصت‌های تجاری ایران و ارمنستان در اتاق بازرگانی تهران حضور یافته بود به همراهی سفیر ارمنستان در ایران، با مسعود خوانساری دیدار و گفتگو کرد. دو طرف در این دیدار بر ضرورت توسعه مراودات برای آشنایی بیشتر با راه‌های بهبود روابط تجاری تأکید کردند.

 


سفیر جمهوری ارمنستان در تهران و رئیس گمرک این کشور، پیش از برگزاری همایش بررسی فرصت‌های توسعه تجارت دو کشور، با رئیس اتاق تهران ملاقات کردند و در مورد راه‌های گسترش مناسبات روابط تجاری و اقتصادی دو کشور همسایه به گفتگو نشستند.
به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، مسعود خوانساری در این ملاقات با اشاره به توافقنامه امضاشده میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، از ارمنستان به‌عنوان تنها کشور عضو این اتحادیه که دارای مرز زمینی مشترک با ایران است، یاد کرد و توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور را گامی بلند برای حضور ایران و ارمنستان در بازارهای سوم دانست.

 


رئیس اتاق بازرگانی تهران بااین‌حال، سطح روابط تجاری دو کشور را متناسب با سابقه دیرینه تعاملات سیاسی و اقتصادی دو طرف ندانست و حل برخی مشکلات در حوزه مقررات و تنظیمات گمرکی را برای افزایش مناسبات بازرگانی دو کشور، ضروری برشمرد.

 


خوانساری با اشاره به ایجاد میز تخصصی برخی کشورهای همسایه در اتاق تهران، از تشکیل میز تخصصی ارمنستان در این اتاق با همکاری اتاق بازرگانی مشترک دو کشور در آینده‌ای نزدیک خبر داد و سپس به برخی از مشکلات موجود در مسیر گسترش سطح همکاری‌های تجاری میان دو کشور اشاره کرد و در این رابطه، عدم عضویت ارمنستان در کنوانسیون بین‌المللی تیر و دیجیتال نبودن رویه‌های گمرکی میان دو کشور را جزء چالش‌های موجود دانست و درعین‌حال، روند ارزش‌گذاری کالاها در گمرکات ارمنستان و ثبت قیمت‌های بالا را از دیگر مشکلات این بخش عنوان کرد.

 


در این دیدار همچنین، رئیس گمرک و کمیته درآمدهای دولتی ارمنستان، سفر اخیر خود به ایران را در راستای شناسایی مشکلات و موانع موجود بر سر راه افزایش تجارت دو کشور عنوان کرد و یادآور شد که در روزهای گذشته در دیدار با مقامات سازمان مالیات، گمرک و وزارت راه ایران پیرامون مشکلات موجود و راه‌حل رفع آنها مذاکرات مفصلی صورت گرفت.

 


ادوارد هوانیسیان با بیان اینکه در دو کشور، ظرفیت‌های کافی برای گسترش سطح مناسبات تجاری وجود دارد، تصریح کرد که کمیته درآمدهای دولتی ارمنستان برای توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور آماده همکاری با اتاق بازرگانی تهران است.
او همایش بررسی فرصت‌های توسعه همکاری ایران و ارمنستان را گام نخست و جدی در مسیر گسترش روابط اقتصادی دو کشور عنوان و اعلام کرد که بخش دولتی و خصوصی ارمنستان از هر اقدامی در جهت ارتقای مناسبات تجاری استقبال می‌کند.
در این دیدار سفیر ارمنستان در ایران، رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان و معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران نیز حضور داشتند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی