نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۸ آذر | Thursday 9 Dec 2021 | اِلخَميس ٤ جمادي الاولي ١٤٤٣
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 299 | ۱۴۰۰ دوشنبه ۱۰ خرداد
کد خبر: ۲۴۳۵۲
رئیس‌کل گمرک ایران کارنامه تجارت دوماهه ۱۴۰۰ را رو کرد

کوچک شدن سهم کالاهای غیرنفتی در سبد صادراتی ایران

رئیس‌کل گمرک ایران در حالی از رشد صادرات غیرنفتی کشور در دوماهه امسال خبر داد که به گفته او، بنزین، پلی‌اتیلن و متانول بیشترین سهم را در سبد صادرات غیرنفتی داشته است. بنا به گفته‌های مهدی میراشرفی، بیش از ۷۰ درصد تجارت خارجی ایران تنها با هفت کشور جهان صورت می‌گیرد.
رئیس‌کل گمرک ایران از رشد ۴۸ درصدی صادرات ایران در مدت دوماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و بیشترین کالاهای صادراتی در این مدت را بنزین، پلی‌اتیلن، متانول، شمش از آهن و فولاد و صنایع فولادی اعلام کرد.

 


به گفته مهدی میراشرفی، در اردیبهشت‌ماه امسال ۲۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای صادراتی و وارداتی به ارزش ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار میان ایران و کشورهای دنیا مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ازنظر وزن و ارزش به ترتیب ۶،۶ درصد و ۳۸ در صد رشد دارد. او افزود: در این مدت ۱۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار از ایران به کشورهای مختلف جهان صادر شد که عمدتاً شامل بنزین، پلی‌اتیلن، متانول، شمش از آهن و فولاد و صنایع فولادی بود.
به گفته میراشرفی، این حجم از کالاهای صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ازنظر وزن ۱۷ درصد و از حیث ارزش ۴۸ درصد رشد نشان می‌دهد.

 


رئیس‌کل گمرک ایران سپس، مهم‌ترین بازارهای صادراتی ایران در این مدت را به ترتیب، چین با ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد دلار، عراق با ۳ میلیون و یک‌صد هزار تن به ارزش ۹۵۳ میلیون دلار، امارات با ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۸۴۹ میلیون دلار، ترکیه با ۳۸۴ هزار تن به ارزش ۳۸۸ میلیون دلار، افغانستان با ۹۱۱ هزار تن به ارزش ۳۶۵ میلیون دلار اعلام کرد. میراشرفی افزود: این پنج کشور درمجموع ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از ایران وارد کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ازنظر وزن ۶۸ درصد و از حیث ارزش ۷۳ درصد کل صادرات ایران را شامل می‌شود.

 


او همچنین در رابطه با آمار واردات کالا در دوماهه امسال نیز گفت: در این مدت ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از کشورهای مختلف به ایران وارد شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از حیث وزن ۱۶.۵ درصد کاهش و ازنظر ارزش ۲۹.۵ درصد افزایش داشت. میراشرفی سپس، تلفن همراه، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، کنجاله، گندم، دانه سویا، برنج، جو، شکر و روغن خام سویا را از مهم‌ترین اقلام وارداتی در این مدت عنوان کرد که به گفته او این ۱۰ قلم کالا درمجموع دارای ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن وزن و ۲ میلیارد و یک‌صد میلیون دلار ارزش بودند و ۶۹.۵ درصد وزن و ۳۳ درصد ارزش کل واردات را به خود اختصاص دادند.

 

او عمده کشورهای طرف معامله واردات با ایران را امارات با یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، چین با ۴۶۱ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۵۸۱ هزار تن به ارزش ۶۴۲ میلیون دلار، آلمان با ۱۵۶ هزار تن به ارزش ۲۸۵ میلیون دلار و سوئیس با ۳۵۹ هزار تن به ارزش ۲۸۳ میلیون دلار برشمرد.
به گفته رئیس‌کل گمرک ایران، این ۵ کشور درمجموع ۲ میلیون و ۹۶۲ هزار تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۵۴۲ میلیون دلار در این مدت به ایران صادرات داشته‌اند که ۵۵ درصد وزن و ۷۰ درصد کل واردات کشورمان را در برمی‌گیرد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی