نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۸ آذر | Thursday 9 Dec 2021 | اِلخَميس ٤ جمادي الاولي ١٤٤٣
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 299 | ۱۴۰۰ دوشنبه ۱۰ خرداد
کد خبر: ۲۴۳۵۴
آسیاتایمز نوشت:

توسعه بندر چابهار موجب رشد اقتصادی افغانستان می‌شود

نشریه اینترنتی آسیا تایمز در گزارشی با تأکید بر اینکه توسعه بندر چابهار موجب رشد اقتصادی و ثبات در افغانستان می‌شود نوشت: آمریکا باید درک کند که همکاری منطقه‌ای تنها راه صلح در افغانستان است.
به گزارش «حمل‌ونقل» به نقل از آسیا تایمز، پس از یک دهه مذاکرات، هند میدان گازی «فرزاد-ب» در خلیج‌فارس را که شرکت «او ان جی سی ویدش» آن را کشف کرده بود از دست داد زیرا ایران قرارداد توسعه این میدان را به یک شرکت محلی واگذار کرد. شرکت ملی نفت ایران قراردادی به ارزش ۱.۷ میلیارد دلار برای به تولید رساندن «فرزاد – ب» با شرکت وابسته به خود به نام پتروپارس امضاء کرد.


این دومین پروژه بزرگ هند در ایران است که کنار گذاشته می‌شود. سال گذشته، ایران کشور هند را از پروژه ارتباط ریلی چابهار کنار گذاشت و تصمیم گرفت که خودش آن را توسعه دهد. روابط تجاری بین هند و ایران پس از اعمال تحریم‌های آمریکا سیر نزولی داشته است. پویایی‌های روابط هند – آمریکا – ایران فراتر از تأثیرگذاری صرف بر رابطه دوجانبه، پیامدهای مهمی برای افغانستان بعد از خروج نیروهای آمریکایی در ۱۱ سپتامبر سال جاری خواهد داشت.
در پی خروج آمریکا از برجام، هند بین دو انتخاب ادامه تجارت با ایران و ارتقای روابط راهبردی با آمریکا قرار گرفت. دهلی‌نو به ارزیابی مجدد روابط با ایران پرداخت و در اواسط سال ۲۰۱۹ تصمیم گرفت که چاره دیگری به‌جز توقف واردات نفت از ایران ندارد.

 


یک موضوع مطرح شده دیگر علاقه‌مندی هند به توسعه بندر چابهار بود. هند با وجود برخورداری از معافیت تحریمی آمریکا درباره این پروژه قادر نبوده که به پیشرفتی برسد. هرچند دولت هند مشتاق پیشبرد این پروژه بوده است اما بخش خصوصی تمایلی به ریسک سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌ها به علت نامشخص بودن وضعیت تحریم‌ها نداشته است.
این عوامل منجر به تنزل سطح روابط هند – ایران شده است و این مسئله ورود چین را تسهیل کرده است. بلینکن وزیر خارجه آمریکا در جریان جلسه تأیید صلاحیت در مجلس سنا گفت که دولت جدید پیش از احیای برجام با اسراییل و کشورهای غربی تعامل خواهد کرد. بایدن اعلام کرده که اگر ایران با تبعیت از شروط برجام موافقت کند آمریکا مایل به احیای توافق هسته‌ای است. این خبر خوبی برای هند است و این کشور هم‌اکنون در تدارک ازسرگیری واردات نفت از ایران و تسریع در اجرای پروژه چابهار است.

 


تأثیر بر منطقه
چگونگی تعامل آمریکا با ایران پیامدهای مهمی نه‌تنها برای هند بلکه برای صلح در منطقه جنوب آسیا دارد. به‌طور خاص، تصمیم آمریکا برای خارج کردن نیروهایش از افغانستان در ماه سپتامبر ممکن است خلائی برای بی‌ثباتی بیشتر در آن کشور ایجاد کند.
هرچند به کشور هند صدایی (برای اظهارنظر) در مذاکرات صلح داده شده است اما سؤال در توانایی این کشور برای شکل دادن به دورنمای سیاسی بین طرف‌های دخیل نهفته است. برخلاف چین و پاکستان، تعاملی سازنده بین دهلی‌نو و طالبان وجود ندارد و این مسئله منجر به این می‌شود که امور افغانستان در حاشیه قرار گیرد.

 


اما ایران توانسته روابط نسبتا خوبی را با دولت افغانستان و گروه طالبان ایجاد کند. هرچند روابط ایران با طالبان همیشه دوستانه نبوده است اما تغییرات اخیر حکایت از یک موضعی داشته که جای بیشتری برای تفاهم و تعامل دارد. در اواخر ماه ژانویه، هیئتی از طالبان از تهران دیدن و با مقامات ارشد ایرانی دیدار کرد. دو طرف بنا به گزارش‌ها درباره لزوم تضمین ثبات در افغانستان و کل منطقه بحث کردند.
اما باید این نکته را نیز موردتوجه قرار داد که وزارت امور خارجه ایران اظهار کرد که دولت افغانستان پیش از سفر هیئت طالبان از این مسئله آگاه شده بود. کابل هم این مسئله را تأیید کرد که تهران پیشاپیش نظرات دولت افغانستان را جویا شده بود.

 


همچنین باید در نظر داشت که هند و ایران درباره دیدگاه خود درباره افغانستان پس از خروج آمریکا همگرایی دارند. هند و ایران به‌طور مشترک با بازگشت بالقوه امارت اسلامی به افغانستان مخالفت کرده‌اند و این مسئله به این معنی است که هر دو کشور می‌خواهند که طالبان تحت کنترل باشد.
مضاف بر اینکه، تسریع در توسعه بندر چابهار موجب ارتقای اقتصاد افغانستان خواهد شد که این یکی از پیش‌نیازهای مهم برای ثبات آن کشور است.
بنابراین مهم است که هند و ایران تعاملات راهبردی خود را تعمیق کنند که هدف این کار نه‌تنها ارتقای روابط دوجانبه بلکه همچنین تضمین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه است. آمریکا باید درک کند که همکاری منطقه‌ای تنها راه صلح در افغانستان است. بعلاوه، هند و ایران هر دو می‌توانند نقش‌های مهمی ایفا کنند. بنابراین،‌ ایجاد محیط مناسب‌تری برای همکاری بین این دو کشور بسیار مهم خواهد بود.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی