نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۸ آذر | Thursday 9 Dec 2021 | اِلخَميس ٤ جمادي الاولي ١٤٤٣
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 299 | ۱۴۰۰ دوشنبه ۱۰ خرداد
کد خبر: ۲۴۳۶۲
شهردار تهران اعلام کرد:

هزینه کرد ۵۵ درصد بودجه شهرداری در مناطق جنوبی پایتخت

شهردار تهران با اشاره به ظرفیتهای گسترده ری در بخش تاریخی و گردشگری، ری را یکی از نقاط عطف تمدن و شهرنشینی معرفی کرد.
پیروز حناچی در آیین بهره‌برداری از مجموعه تاریخی گردشگری رازی با اشاره به سالگرد فتح خرمشهر گفت: فتح خرمشهر یکی از نقاط عطف و به یادگار ماندنی هشت سال دفاع مقدس است و باید یاد و خاطره همه شهیدان دفاع مقدس به‌ویژه شهیدان فتح خرمشهر را گرامی بداریم. او با اشاره به تکمیل مجموعه گردشگری رازی در شهر ری گفت: قطعا ری در تمدن و شهرنشینی یکی از نقاط عطف بوده اما آن‌قدر که در خارج از کشور، ری شناخته شده در داخل کشور کمتر به آن پرداخته شده است.

 

درگذشته در این محدوده بزرگ‌ترین شهر ایران با حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت وجود داشته که از آن شهر عظیم آثار خیلی زیادی باقی نمانده است. او ادامه داد: ری به‌عنوان مرکز تمدنی زلزله‌های سنگینی را تجربه کرده است که در مطالعاتی که در نیمه دهه ۸۰ انجام شد دو گسل اصلی ری و مشا شناسایی شد هرچند که میزان آزادسازی انرژی در گسل ری به‌اندازه مشا نیست؛ اما به دلیل بافت منطقه جنوب تهران زلزله‌های ادوار گذشته خسارت‌های بسیاری را در پی داشته است.

 


شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه بزرگان بسیاری از سرزمین ایران در ری حضور داشته‌اند افزود: افرادی همچون امام فخر رازی، شیخ صدوق، ذکریای رازی و بسیاری دیگر از بزرگان و به‌ویژه بزرگان دوره معاصر ما در ری دفن هستند.
او افزود: در طرح جامع تهران، منطقه ری از چشمه‌علی تا حرم عبدالعظیم حسنی به‌عنوان محور تاریخی فرهنگی ری شناخته شده است. در همین محدوده قدیمی‌ترین کارخانه سیمان مقرر شده تا به مجموعه‌ای با نگاه فرهنگی به‌عنوان موزه فرهنگ تبدیل شود. در ادامه مجموعه رازی تا حرم عبدالعظیم حسنی نیز بخشی از برنامه‌های شهرداری تهران برای ری بوده است. قطعا امکان حمل‌ونقل ریلی در توسعه ریل نقش به سزایی داشته است.

 


او ادامه داد: در ۳۰ ماه از مدیریت خود، در شهرداری ری هم بر اساس قول‌هایی که داده بودیم عمل کردیم و تلاش کردیم که شعار تهران برای همه را در جهت تحقق شهری برای همه اقشار به‌پیش ببریم. قطعا یکی از عارضه‌های شهر تهران فاصله تهران جنوب است که تلاش کردیم قدری از فاصله را کم کنیم. در گذشته ۵۵ درصد بودجه شهرداری تهران از جنس عمرانی در مناطق شمالی تهران هزینه می‌شد اما در این ۳۰ ماه گذشته ۵۵ درصد بودجه در مناطق جنوبی هزینه شده یعنی برخلاف گذشته عمل کردیم تا فاصله شمال و جنوب در تهران را کاهش دهیم. حناچی تأکید کرد: شرایط کرونایی فقط در بخش مترو و اتوبوس ماهیانه ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه به شهرداری تهران تحمیل کرده است.

 

این در حالی است که در انجام مأموریت‌ها تاکنون ریالی توسط ستاد ملی مقابله با کرونا به شهرداری کمک داده نشده است. او ادامه داد: با افتتاح مجموعه گردشگری رازی که محور کانونی آن برج طغرل محسوب می‌شود، تلاش شده که بر اساس معماری این برج بنا شود اما هنگامی‌که ما این پروژه را تحویل گرفتیم فرصت تغییر در نقشه را نداشتیم؛ اما می‌شد این مجموعه را با معماری بسیار بهتری و مناطق با محدوده ری ساخت.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی